Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

TelewizorPlayStation 3 i telewizor:
Jaki kupić telewizor do PS3?

Zdecydowanie HDTV - obecnie: LCD lub Plazmowy. Nie ma sensu kupować telewizora CRT, gdyż nie jest on w stanie wyświetlić wyższej rozdzielczości niż 480p/576p. Większość gier na PS3 wyświetlana jest w 720p, niektóre nawet i w 1080p. Różnica pomiędzy rozdzielczościami SDTV/EDTV a HDTV jest kolosalna. Niestety trzeba się liczyć z tym, że gry na starsze, emulowane platformy (PSX, PS2 i PSP) będą wyglądać koszmarnie (tym bardziej jeśli telewizor ma kiepski upscalling).

Full HD czy HD Ready?

Przyszłościowo patrząc - na pewno Full HD. Tym bardziej, że jeśli gdziekolwiek jeszcze sprzedają telewizory HD Ready są to z pewnością już stare lub typowo budżetowe modele.

Mam telewizor HD Ready, czy gry w wyższej rozdzielczości są obsługiwane?

Oczywiście, podobnie jak w przypadku CRT, zostaną przeskalowane w dół do 720p (lub 1080i jeśli tak ustawisz w menu konsoli).

Co jest lepsze 1080i czy 720p?

Zdecydowanie obraz bez przeplotu - pomimo mniejszej rozdzielczości. Będzie wyraźniejszy, ostrzejszy.

Czy warto kupić telewizor Ultra HD?

Gry na PS3 nigdy nie będą takiej rozdzielczości obsługiwać, a więc nie warto i lepiej zaczekać na popularyzację standardu i niższe ceny.

Czy warto kupić telewizor OLED?

Jak najbardziej tak, pod warunkiem że ceny spadną do normalnego poziomu...

Czy warto kupić telewizor LCD z podświetleniem LED?

Warto z pełnym podświetleniem, a nie tylko krawędziowym, ponieważ mają znacznie lepszy kontrast niż tradycyjne z CCFL.

LCD na jakiej matrycy kupić?

MVA lub PVA. Niestety budżetowe modele posiadają TFT TN i tych jest w sklepach najwięcej.

Co jest lepsze LCD czy PDP?

Zależy pod jakim względem. Jeśli chodzi o ilość wyświetlanych kolorów, kontrast i kąty widzenia, high-endowe plazmy wciąż są bezkonkurencyjne. Niestety są też drogie i zasysają znacznie więcej prądu.

Czy mogę podłączyć PS3 do telewizora CRT?

Tak, choć rozdzielczość będzie najwyższą natywną telewizora, czyli znacznie mniejsza niż 720p/1080p.

Czy mogę podłączyć PS3 do monitora?

Tak. Niestety większość monitorów ma format obrazu 16:10, a nie jak w przypadku telewizora 16:9, a co za tym idzie nie jest to standard HDTV przez co obraz będzie nienaturalnie rozciągnięty w pionie (niektóre monitory umożliwiają przełączenie się na 16:9, jednak z dołu i góry ekranu dodawane są cienkie czarne pasy). Monitor koniecznie musi obsługiwać HDCP (można wyłączyć w opcjach, ale jedynie na devkitach i konsolach debug)!

Dlaczego mam czarne pasy z dołu i góry ekranu?

Ponieważ w rzadko której grze, deweloper zadbał o obsługę formatu 4:3. Czarne pasy są wynikiem przeskalowania formatu 16:9 do 4:3. Jest to główna bolączka telewizorów CRT bez panoramicznego ekranu.

Jeśli zaś grasz na monitorze odsyłam do pytania powyżej.

Dlaczego obraz mi smuży na ruchomych obiektach?

Ponieważ matryca w Twoim telewizorze/monitorze LCD ma zbyt duże czasy reakcji. 5ms GTG to minimum.

Posiadam telewizor CRT i literki w grach są mikroskopijne!

Niestety będą. Na telewizorach CRT, szczególnie tych niepanoramicznych i bez obsługi skanowania progresywnego w grach, w których czcionki są relatywnie małe gracz ma spory kłopot z odczytywaniem wyrazów, opcji itd.

Co lepsze - TV CRT czy monitor komputerowy?

Zdecydowanie monitor, nawet jeśli nieduży, spisywać się będzie nieporównywalnie lepiej niż jakikolwiek telewizor CRT. Warto jednak zwrócić uwagę na to czy posiada gniazdo HDMI i koniecznie - czy obsługuje HDCP.

Czy można grać na telewizorze/monitorze bez obsługi HDCP?

Niemożna, ponieważ konsola nie wyświetli obrazu. Na devkitach i konsolach w wersji debug można to wyłączyć, na retail (nawet z fw DEX) niestety nie. Pozostaje jedynie zaopatrzyć się w chińskie wynalazki znoszące tę blokadę.

Czy warto kupować telewizor 3D?

Jako, że należę do wąskiego grona osób niewidzących efektu 3D w wyświetlanych grach i filmach, napiszę że nie warto. ;) Ponadto wkrótce do sklepów powinny trafić telewizory nie wymagające zakładania specjalnych okularów.

Czy obraz 3D nie szkodzi zdrowiu?

Podobno nie, ale jakie będzie mieć to skutki długofalowe na wzrok tego nie wiadomo. Są też obostrzenia co do wieku od którego można taki obraz oglądać i - standardowo - długości "sesji" po której należy sobie robić przerwę.

Czy mogę grać w gry na TV 2D, które są 3D?

Tak. Nawet na telewizorze 3D można ten efekt wyłączyć.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.