Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Dysk TwardyPlayStation 3 i Dysk Twardy:
Co i gdzie PS3 przechowuje na HDD?

Pliki użytkownika, takie jak trofea, skórki, muzyka, filmy, gry z PSS (PlayStation Store), dane instalacyjne gry (cache), ich save'y, dodatki.

Poniżej lista najważniejszych (szczegółowa lista):

  "dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/exdata/"
  Folder z danymi aktywacyjnymi zakupionych z PlayStation Store materiałów. Plik act.dat i pliki *.rif/*.edat, *.mln. Na modelach PS3 z NAND, dane te znajdują się na dev_flash, a nie dysku twardym.
  "dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/trophy/"
  Trofea. Plik indeksu + każde w folderze o unikalnym numerze katalogowym paczki TROPHY.TRP, którą instaluje gra.
  "dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/savedata/"
  Folder zawierający save'y z gier na PS3, każdy w osobnym folderze o numerze katalogowym gry (również te z blokadą kopiowania).
  "dev_hdd0/savedata/vmc/<nazwa karty>.VM1" (lub *.VM2 jeśli to karta PS2)
  Obrazy kart PSX lub PS2 z save'ami. Wykorzystują je emulatory z dev_flash (ps1emu i ps2emu).
  "dev_hdd0/game/"
  Folder zawierający gry z PSX, PSP i PS3 (włącznie z patchami i DLC). Każda gra jest w osobnym folderze o swoim unikalnym numerze katalogowym.

Co można wgrać na dysk z zewnętrznego nośnika i vice versa?

Wszystkie obsługiwane przez XMB pliki, nie wliczając w to gier (z wyjątkiem tych przesyłanych pomiędzy PS3 a PSP i PSV). Używając nieoficjalnego oprogramowania cokolwiek.

W jaki sposób można wgrać cokolwiek na dysk z zewnętrznego nośnika?

Należy najechać na odpowiednią zakładkę w XMB (np. "Music" ("Muzyka")) i wybrać wykryty zewnętrzny nośnik. Jeśli nie ma na nim odpowiedniej struktury katalogów, wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Show All" ("Wyświetl wszystko"). Wtedy pokaże się reszta folderów. Następnie wskazać interesujący plik, ponownie wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Copy" ("Kopiuj").

Używając dowolnego managera plików, należy wybrać dowolny plik/katalog znajdujący się na dev_usb (np. dev_usb006/) i wgrać w odpowiednie miejsce na dev_hdd0/ (w przypadku danych, które mają być wyświetlane w XMB wymagana jest odbudowa bazy danych z trybu recovery).

W jaki sposób można wgrać cokolwiek na zewnętrzny nośnik z dysku?

Analogicznie jak w pytaniu powyżej z tym, że przy kopiowaniu plików konsola sama utworzy odpowiednią strukturę katalogów. Używając nieoficjalnego oprogramowania, również tak jak w pytaniu wyżej.

Czy PS3 nie ma żadnego porządnego managera plików?

Niestety nie. Aby skorzystać ze scenowych, które są znacznie bardziej rozbudowane i które oferują dostęp do wszystkich punktów montowania należy skorzystać z tzw. jailbreaka (PSGroove, PSGrooPIC, ich porty na różne urządzenia lub chińskie klony) lub dowolnego CFW (Custom Firmware) i wgrać np. Awesome Comgenie's File Manager (wiele Open Backup Managerów ma już swoje wbudowane i znacznie lepsze jak np. multiMAN czy też Rogero).

Czy mogę podłączyć dysk do komputera i nagrać/zgrać jakieś dane?

Jak każda konsola, PS3 używa swojego własnego systemu plików - CFS (Cell File System, hybryda UFS2). Obecnie dostępne są jedynie specjalne patche na kernel Linuksowy, które dodają obsługę tablicy partycji i CFS. Nie ma żadnych narzędzi dla Windows i reszty systemów. Niestety dodatkową przeszkodą jest sprzętowe szyfrowanie unikalnym dla każdej płyty głównej kluczem, tzw. ATA Key, który można wyliczyć z EID0 i eEID znając odpowiednie keyseeds (a więc wymagany CFW, inaczej nie da się ich odczytać).

Po uruchomieniu gry dostaję komunikat, że mam za mało miejsca na dysku. Co zrobić?

Kupić nowy, większy od obecnego, sformatować go... ;) albo usunąć zbędne pliki np. cache gier, w które aktualnie nie grasz. Razem z nimi usunięte zostaną dodatki i patche (są wyjątki, niektóre gry w "Game Data" ("Narzędzie danych gier") osobno trzymają łaty i/lub DLC).

W przypadku "Ratchet & Clank: Tools of Destruction", gra nie zgodzi się na instalację dopóki nie usunie się lub nie dogra około 500MB (dowolnych danych) na dysk twardy. Błąd ten do dziś nie został naprawiony...

W jaki sposób mogę usunąć dane instalacyjne gier?

Należy najechać w XMB na zakładkę "Game" ("Gra"), wybrać "Game Data Utility" ("Narzędzie danych gier"). Najechać na interesującą Ciebie grę, wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Delete" ("Usuń").

W jaki sposób mogę sformatować cały dysk?

Należy wybrać w XMB zakładkę "Settings" ("Ustawienia") -> "System Settings" ("Ustawienia systemu") -> "Format Utility" ("Narzędzie do formatowania") i zatwierdzić. Oczywiście kasuje to wszystkie dane jakie znajdują się na całym dysku twardym (a więc i partycję dla Other OS). Warto też w tym miejscu wspomnieć o Trofeach, które też przepadną jeśli nie prześlemy ich na serwer - w tym celu należy najechać na zakładkę "Game" ("Gra") -> "Trophies" ("Kolekcja trofeów"), wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Sync with Server" ("Synchronizuj z serwerem"). Wymagane jest oczywiście konto na SEN (Sony Entertainment Network).

Czy mogę zmienić dysk twardy na większy?

W przeciwieństwie do np. X360, Sony nie robi użytkownikom komplikacji w tej materii (nie licząc zabugowanych fw... np. 3.42 v1, 3.56 v1). Wystarczy odkręcić śrubkę przytrzymującą dysk, wyjąć go i włożyć nowy. Trzeba też przygotować na zewnętrznym nośniku na USB update fw konsoli jeśli jest to konsola z NOR.

Jakie HDD są kompatybilne?

Każdy który się zmieści, czyli dyski 2,5 calowe na SATA. Ze względu na brak miejsca, dyski 3,5 i PATA z przelotkami nie wchodzą w grę (chyba, że za pomocą kabli wyprowadzi się dysk na zewnątrz konsoli, co jest raczej mało sensowne i jeszcze mniej estetyczne).

Jakie SSD są kompatybilne?

Tak jak w pytaniu powyżej. Jako że w PS3 cały dysk jest szyfrowany i (prawdopodobnie) CellOS nie obsługuje TRIM to SSD niestety się nie nadają (niewielki przyrost prędkości odczytu i zapisu, stosunkowo niewielka pojemność, wysoka cena).

Jak mogę zamontować HDD do modelu PS3 z 12GB?

Tak samo jak w każdym innym. Jedyna różnica to brak "szyn", które utrzymywały sztywno HDD. Można je... dokupić osobno. Można też "metodą na Mac Guyvera" czymś je zastąpić.

Czy po włożeniu HDD do modelu z 12GB pamięci stracę wszystkie dane?

Nie. Konsola zapyta czy przenieść je na HDD.

Czy mogę używać jednocześnie HDD i 12GB flasha?

Nie.

Jaki system plików powinien być na nowym dysku?

To bez znaczenia. Konsola sama zapyta czy sformatować nowy dysk, bez względu na to co na nim będzie. Równie dobrze może być zupełnie czysty lub pochodzić z innej PS3.

Jak przenieść dane ze starego dysku na nowy?

Robiąc jego kopię na zewnętrzny nośnik. PS3 robi pliki z zasobami, z partycji systemowej (czyli bez partycji dla Other OS np. Linuksowej). Należy w XMB najechać na "Settings" ("Ustawienia") -> "System Settings" ("Ustawienia systemu") -> "Backup Utility" ("Narzędzie od kopii zapasowych") i wybrać opcję "Back Up" ("Utwórz kopię zapasową"). Następnie konsola wyświetli szereg ostrzeżeń, po których będziesz mógł wybrać docelowy nośnik. Na nowym dysku kopię przywraca się w taki sam sposób z tym, że zamiast opcji "Back Up" wybierasz "Restore" ("Przywróć"). Uwaga: opcje te dostewpne są wyłącznie w fw CEX.

Można też użyć dongle'a lub wgrać CFW, uruchomić manager plików i ręcznie poprzenosić interesujące dane (szczegóły w pierwszym pytaniu, dodatkowo kopia dev_flash2/etc/xRegistry.sys). Licencje na pliki trzeba niestety odnowić za pośrednictwem SEN, do którego użytkownik nie będzie mieć dostępu, dopóki nie uaktualni fw konsoli. Teoretycznie, ponieważ co jakiś czas scena znajduje sposób na przywrócenie SEN by po zwykle kilku tygodniach Sony ponownie go zablokowało. Dlatego też zalecam obie formy kopii swoich ważnych danych - tą oficjalną i tą mniej. ;)

Jakie dane znajdują się w systemowej kopii?

W jej skład wchodzą dane dotyczące kont, ustawienia XMB itp. (xRegistry.sys), pliki aktywacyjne zakupionych materiałów (act.dat i *.rif/*.edat, *.mln), cała zawartość "dev_hdd0/game/" (gry na PSX, PSP, PS3, DLC, cache, łaty), save'y (gier na PS3 i PSP), historie rozmów (chat, prywatne wiadomości), skórki XMB, awatary (również przyjaciół), cache przeglądarki internetowej, filmy, muzyka, obrazy kart pamięci PSX i PS2.

Trofea NIE wchodzą w skład kopii systemowej! Należy je skopiować sobie samemu lub najlepiej zsynchronizować z serwerami Sony.

Jakie dane są przywracane z systemowej kopii?

Na tej samej płycie głównej na której była tworzona - wszystkie wymienione w pytaniu powyżej (aczkolwiek płatne materiały wymagają odnowienia licencji). Na innej płycie głównej (a więc na innej PS3) tylko dane kont, skórki XMB, cache przeglądarki, awatary przyjaciół z listy, filmy, muzyka, save'y (ale tylko te, które NIE miały blokady kopiowania).

Czy można mieć kilka HDD i je swobodnie wymieniać?

Na konsolach z 256MB NAND podobno tak (wszystkie modele do CECHGxx włącznie), na modelach z 16MB NOR nie (czyli wszystkie począwszy od modeli CECHHxx). Na konsolach z 16MB NOR, po zmianie dysku konsola poprosi o jego sformatowanie (co jest oczywiście jednoznaczne z utratą wszystkich znajdujących się na nim danych), poprosi również o sformatowanie tego przed zmianą i paczkę z fw na dev_usb.

Czy da się tak zrobić, aby HDD pod USB był wykrywany jako systemowy?

Nie da się. Taki dysk będzie tak samo traktowany jak np. pendrive, aparat, kamera, telefon itp.

Podłączyłem dysk twardy na USB i konsola go nie widzi

Wszelkie aspekty HDD na USB poruszone zostały w dziale traktującym o pamięciach przenośnych, czyli stronę dalej.

W jaki sposób sprawdzić czy HDD jest sprawny?

Najlepiej wyjąć go z konsoli i sprawdzić S.M.A.R.T na PC. Bardzo ważne aby nie zgadzać się na żadne proponowane przez system operacyjny zmiany na tym dysku twardym (w przeciwnym razie PS3 go nie rozpozna i wymusi formatowanie), można też kupić blocker, który blokuje zapis na podłączonym urządzeniu.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.