Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

AwaryjnośćAwaryjność PlayStation 3:


ODD (czyli napęd):

Które modele napędów są najlepsze?

Wszystkie są tak samo słabe.

Jak mogę ustrzec się awarii napędu?

Staraj się nie używać płyt niskiej jakości (np. filmy z gazet) jak również i płyt samodzielnie wypalanych (CD/DVD-/+R/RW, BD-R/RE). Brzmi to trochę kuriozalnie jak na sprzęt reklamowany jako domowe centrum rozrywki, które "it only does everything", ale taka jest niestety prawda.

Jakie są objawy umierającego lasera?

Coraz głośniejsza praca napędu; dziwnie rozmazane tekstury, które dopiero po kilku sekundach nabierają ostrości (szczególnie w grach które cały czas streamują dane z płyty); dziwne spadki framerate'u; przycinające się filmy DVD-Video/BD-Video i wstawki FMV w grach; losowe, nieudane weryfikacje nośnika w napędzie.

Dlaczego konsola nie widzi płyty?

Ponieważ laser zakończył swój żywot.

Gdzie mogę kupić nowy, oryginalny napęd?

Niestety nigdzie prócz serwisów Sony (gdzie cena potrafi zwalić z nóg). Na aukcjach internetowych, sklepach lub innych serwisach (również tych autoryzowanych) sprzedawane są podróbki, używane lub tzw. refurbished czyli "odnowione", w które nie warto inwestować.YLOD:

Co to jest YLOD?

Jest to skrót od Yellow Light of Death, "żółtej diody śmierci" która na krótką chwilę zapala się po włączeniu PS3 (następnie gaśnie by ustąpić czerwonej, która cały czas zaczyna migać).

Jakie są przyczyny YLOD?

Nadmierne nagrzewanie się płyty głównej powoduje jej deformację przez co kulki pod BGA tracą kontakt z procesorem. Nie bez znaczenia ma również jakość spoiwa (brak ołowiu, zastąpiony srebrem), które znacznie szybciej się utlenia (w konsekwencji luty kruszeją).

Jak mogę się ustrzec YLOD?

Nie możesz. Problem jest indywidualny nie tylko ze względu na mnogość modeli (różne mobo - różne konstrukcje), ale i sposób eksploatacji konsoli przez właścicieli. Zwykle żółta dioda pojawia się po około dwóch/trzech, czasami czterech latach. Kończąc grę warto zostawić na kilka minut konsolę w XMB i dać jej czas schłodzić CPU/GPU. Od czasu do czasu warto też uruchomić tzw. Fan Test, aby pozbyć się nadmiaru kurzu (mniej kurzu = lepsze odprowadzanie ciepła, cichsza praca konsoli), choć oczywiście lepiej samemu rozebrać konsolę i dokładnie wyczyścić każdy element.

Jak uruchomić w PS3 Fan Test?

Należy włączyć napięcie (przełącznik I/O z tyłu konsoli) trzymając przycisk eject. W modelach Slim, ze względu na brak I/O, należy po prostu podłączyć kabel zasilający, jednocześnie trzymając przycisk eject. Wiatraki wejdą na najwyższe obroty, PS3 zacznie wydmuchiwać z siebie tumany kurzu po czym po kilkunastu sekundach samoczynnie się wyłączy (i lepiej dla Ciebie aby matka/dziewczyna/żona tego nie widziały ;)).

Czy Fan Test jest niebezpieczny dla konsoli?

Absolutnie nie. Po sieci krąży mnóstwo bzdurnych teorii na ten temat. Polecam przynajmniej raz na rok w ten sposób "przedmuchać" wnętrzności swojej konsoli.

Jakie czynniki wpływają na żywotność PS3?

Narażanie konsoli na nadmierne nagrzewanie się (zamykanie PS3 w szafkach, ciasnych wnękach), kilkunastogodzinne sesje w upalne lato etc. Co prawda wraz ze wzrostem temperatury wewnątrz konsoli, wzrastają również obroty wiatraczka/turbin aby zwiększyć chłodzenie - to jak pokazuje rzeczywistość, nie jest wystarczającą ochroną.

Czy można naprawić PS3 z YLOD i ile to może kosztować?

Naprawić można jedynie na krótki okres czasu. Jedynym ze sposobów na tą usterkę byłby kompletny reballing układów Cell i RSX. Niestety nikt się tym nie trudni (a w każdym razie bardzo mało osób). Wysokie koszta i brak odpowiedniego sprzętu - nawet Sony ich nie naprawia tylko wymienia od ręki. Nie spotkałem jeszcze serwisu, który by naprawdę oferował taką usługę - zwykle podgrzewają płytę hot air gunem (tzw. reflow, czyli drugi sposób naprawy, również tymczasowy!) w nadziei na to, że procesor złapie połączenie z odklejonymi kulkami - i na to, że problem nie powróci w przeciągu, zwykle trzymiesięcznej gwarancji na tę usługę). Innymi słowy magiczne naprawy YLOD za 100-300zł to fikcja.

Czy warto naprawiać YLOD?

Ze względu na powyższe nie warto, chyba że bardzo zależy Ci na trofeach i/lub save'ach (szczególnie tych z blokadą kopiowania), a nie posiadasz sczytanych kluczy EID0 i eEID (z których można wygenerować Ata Key do odszyfrowania dysku twardego). Wówczas najlepiej przenieść dane z jednej PS3 na drugą by potem sprzedać ją na części.RSOD:

Co to jest RSOD?

Jest to skrót od Red Screen of Death, "czerwonego ekranu śmierci" który pojawia się zaraz po uruchomieniu konsoli, informujący użytkownika w kilku językach o potrzebie skontaktowania się z serwisem.

Jakie są przyczyny RSOD?

Nie wiadomo, prawdopodobnie uszkodzenie struktury logicznej pamięci flash, brak jakiegoś pliku, bad block (w modelach z NOR, również na dysku twardym w obszarze zajmowanym przez VFLASH) itp.

Jak mogę się ustrzec RSOD?

Nie możesz. Problem występuje losowo, stosunkowo rzadko i najczęściej wyłącznie w nowszych niż CECHHxx modelach PS3 (a więc CECHLxx/Kxx/Pxx i wszystkie modele Slim).

Czy można naprawić PS3 z RSOD?

Można spróbować uruchomić PS3 w tzw. trybie serwisowym i podobnie jak w przypadku Recovery Mode, spróbować wgrać jeszcze raz fw. Jeśli i to nie pomoże warto spróbować programu RSOD Fix (program uruchamiany z poziomu FSM). Jeśli i to zawiedzie lub konsola w ogóle nie daje się uruchomić w trybie serwisowym, oznacza to że czeka Ciebie kupno nowej płyty głównej.

Jak uruchomić konsolę w trybie Recovery?

Włącz konsolę trzymając przycisk power i trzymaj dopóki PS3 sama się nie wyłączy. Następnie ponownie włącz konsolę przyciskiem power i trzymaj dopóki nie usłyszysz po sobie dwóch "piknięć". Pojawi się wspomniane Recovery menu.

Jak uruchomić konsolę w trybie Serwisowym?

W tryb serwisowy można wprowadzić PS3 jedynie za pomocą specjalnego dongle jakim posługuje się serwis Sony.

Jeśli masz fw w wersji 3.55 lub starszy (na 3.56 obecnymi metodami nie można już wyjść z Service Mode, z kolei na fw 3.60 w ogóle uruchomić PS3 w tym trybie), można użyć własnoręcznie zrobionego dongle'a z wgranym odpowiednim payloadem lub użyć np. PSP z uruchomionym programem PS3Jig. Należy też nagrać na pendrive stosowne pliki (takie same, których używa się do downgrade'u fw - oczywiście za wyjątkiem paczki PUP z niższym fw niż masz obecnie w konsoli).


Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.