Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

SłownikSłownik pojęć:
Co oznacza skrót XMB?

Jest to skrót od Cross Media Bar, dość specyficznego, ale prostego i intuicyjnego menu konsoli. XMB jest integralną częścią oryginalnego firmware, często mylony lub niesłusznie utożsamiany z samym firmware.

Co to jest CellOS?

System operacyjny PS3 (i prawdopodobnie PSV), część jej firmware.

Co oznaczają skróty: DS3 i SA?

Dual Shock 3 i Six Axis, czyli joypady.

Co oznaczają skróty: FW, CFW, OFW, MFW, JFW, NFW?

"FW" to skrót od firmware, czyli oprogramowania konsoli. OFW to skrót od official firmware, czyli oryginalnego, niezmodyfikowanego fw jaki Sony umieściło na swojej stronie internetowej, dodaje do gier, filmów itd. CFW to hackowany OFW (tak samo MFW, JFW, NFW).

Co oznaczają skróty: CEX, DEX, SEX, DECR?

Są to oznaczenia typów konsol PlayStation 3 i ich firmware. CEX, czyli konsola i fw konsol które można kupić w sklepie. SEX, czyli KIOSK (modele dla sklepów, które uruchamiają specjalne wersje promocyjne gier). DEX, czyli deweloperskie stacje debug (do testowania kodu). DECR - również deweloperskie, ale devkity.

Co oznaczają określenia: Retail i Debug?

To samo co CEX i DEX.

Co oznaczają skróty: HDD, SSD, ODD, ODDE/ODE?

HDD to skrót od dysku twardego (Hard Disk Drive), SSD to dysk flashowy (Solid State Drive). ODD (Optical Disc Drive) to napęd optyczny konsoli. ODDE/ODE to skrót od emulatora napędu optycznego (Optical Disc Drive Emulator).

Co to jest internal/external (wewnętrzny/zewnętrzny) HDD i czym się od siebie różnią?

Internal, czyli wewnętrzny HDD to ten, który wkłada się do wewnątrz konsoli i z którego konsola odczytuje konfiguracje kont, prywatne dane użytkownika (trofea, save'y, aktywacje itp.). Wewnętrzny, czyli w praktyce dowolna pamięć podłączana na USB (nie musi to być akurat dysk twardy, może to być i pendrive - konsola będzie je traktować tak samo).

Co to są EBOOT, ELF, SELF, PRX, SPRX?

EBOOT.BIN jest kontenerem na pliki wykonywalne dla CellOS, czyli na *.self (podpisane *.elf) i/lub *.sprx (podpisane *.prx).

Co to są YLOD i RSOD?

Coś czego nie chcesz nigdy zobaczyć na swojej konsoli. ;) Więcej informacji na stronie poświęconej awaryjności PS3.

Co to są Recovery, SM, FSM?

Tak zwane "Recovery Mode" (które Sony nazywa "Service Mode") to specjalny program, który można uruchomić przed startem XMB i w którym można wymusić sprawdzenie pod kątem błędów i naprawienie baz danych, zaktualizować fw, wyczyścić prywatne dane, założyć od nowa system plików i "partycje" na HDD. FSM, czyli "Factory/Service Mode" to tryb pracy ze zniesionymi różnymi restrykcjami dotyczącymi zabezpieczeń PS3. Z jego poziomu można wgrywać fw przy jednoczesnym rehashu sysconu, przypisywać inny napęd do konsoli itp.

Czym są dongle, jb, jailbreak?

Dongle to urządzenie na USB, którego Sony używa do wprowadzania konsoli w FSM (w tym przypadku). Exploit usb huba też był w postaci dongle'a i pierwszym tego rodzaju urządzeniem był PS Jailbreak (stąd też skrót: jb).

Co oznaczają dwg/upd i downgrade/update?

Downgrade, czyli wgrywanie starszego firmware niż posiadany. Update, nowszego.

Co to jest dehash/rehash sysconu?

Rehash (lub jak się ostatnio przyjęło mówić: dehash) jest to ponowne wyliczenie przez fw, hasha sysconu. Konsola robi to automatycznie na wszystkich DEX fw, CEX OFW do 3.55, na konsoli QA (lub ze zmienioną flagą na QA) jak również z poziomu FSM. Jeśli wykonujesz dwg z fw 4.xx, zrób to CFW który ma wyłączone sprawdzanie hasha sysconu lub zrób to w taki sposób aby konsola sama go wyliczała w przeciwnym razie złapiesz perm bricka.

Co to jest flaga QA?

Jest to wartość ustawiana w pamięci sysconu, która znosi szereg ograniczeń poszczególnych modułów.

Co to jest Spoofer?

Patch (jeśli to task do MFW lub funkcja CFW) lub Patcher (jeśli to program), który zmienia wersję oprogramowania jaką przedstawia się dany fw. Ze spoofowanym fw są same kłopoty przy wgrywaniu innych lub dwg. Odradzam ich używania chyba, że po chałupie buszują nieświadomi domownicy, którzy mogą przez przypadek zaktualizować PS3 do OFW (który jest na każdej płycie z grą i gdy ta wymaga nowszej wersji, pyta użytkownika czy zaktualizować).

Co to jest Target Manager?

Jest to program wchodzący w skład licencjonowanego SDK, umożliwiający zdalne uruchamianie programów na konsoli, wgrywanie fw itp.

Co oznaczają skróty: NAND i NOR?

Są to typy pamięci flash stosowane w modelach PS3.

Co to jest flasher/modchip?

Układ lutowany do płyty głównej konsoli, umożliwiający np. skopiowanie do pliku wszystkich sektorów pamięci flash PS3.

Co to jest semi brick i perm brick?

Perm brick, uceglenie konsoli, czyli doprowadzenie jej do stanu z którego nie da się jej niczym odratować (zakładając, że nie masz poprawnego obrazu pamięci NAND/NOR). Semi brick podobnie, z tym że a się odratować konsolę z poziomu FSM lub niekiedy nawet recovery.

Gdzie mogę sprawdzić co oznaczają kody błędów XMB?

Największy i najbardziej aktualny ich zbiór można znaleźć na dev wiki.

Co oznaczają skróty: PSN, SEN, PSS, P+?

PSN to skrót od "PlayStation Network" - dawna nazwa aktualnej SEN, czyli "Sony Entertainment Network". PSS to skrót od e-sklepu Sony, czyli "PlayStation Store". Z kolei P+ to skrót od usługi sieciowej "PlayStation Plus".

Co to są DLC i patche?

Download Content, czyli dodatkowa zawartość dla danej gry (dodatkowe stroje, poziomy, misje etc.), które ściąga się z PSS. Patche to łaty, które poprawiają bugi (błędy) w grach.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.