Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Gry i ich kopieGry dla PlayStation 3 i ich kopie:
Czy PS3 ma blokadę regionalną?

Na gry dla PS3, zarówno te z nośnika BD jak i kupione na PSS nie ma blokady regionalnej (tzw. Minis też nie mają). Na gry dla PS2 jest (oczywiście dotyczy to modeli wstecznie kompatybilnych z PS2). Na gry z PSXa jest tylko na te uruchamiane z płyty - gry kupione z PSS nie są objęte tą restrykcją.

Czy w przyszłości gry dla PS3 nadal będą region free nie wiadomo. Odpowiednie mechanizmy zostały już zaimplementowane w SDK, więc możliwe że za jakiś czas Sony zechce wprowadzić blokadę regionalną...

Czy mogę uruchomić grę wydaną na BD z dysku?

Na fw CEX tylko używając dongle'a lub CFW i jednego z Open Backup Managerów (wszystkie umożliwiają kopiowanie gier z PS3 BD-ROM na dysk wewnętrzny lub zewnętrzny). Na fw DEX można użyć oryginalnego emulatora BD (nośniki zewnętrzne z których emulator odczytuje gry przygotowuje się na komputerze, używając narzędzi wchodzących w skład oficjalnego SDK).

Co jeśli gra zawiera pliki powyżej 4GB?

System plików na dysku PS3 obsługuje takie wielkości plików. FAT32 niestety nie, a więc z dysku zewnętrznego na którym partycja z grami jest sformatowana w tym systemie plików, nie da się zagrać w takie gry (Backup Managery skopiują dane, ale jeśli natrafią na tak duże pliki to je podzielą - w celach archiwizacji). Trwają prace nad implementacją NTFS, na razie dostępny jest wyłącznie odczyt.

Czy mogę uruchomić grę z BD-R/RE?

Nie. Napęd nie zweryfikuje płyty jako PS3 BD.

Czy potrzebuję oryginalnej gry w napędzie?

Zależnie od payloadu lub CFW, Backup Managera i gry. Aktualnie większość gier niestety wymaga zweryfikowanej płyty PS3 BD-ROM w napędzie.

Co z grami, które wymagają nowszej wersji fw niż mam CFW?

Trzeba je przepisać w oparciu o upublicznione klucze, które prawdopodobnie będą wyciekać od czasu do czasu (dzięki złamaniu boot loadera). Jest sporo programów-nakładek tego rodzaju na różne narzędzia, np. Dark EBOOT Fixer.

Czy mogę grać online na kopii z HDD?

Możesz, ale ryzykujesz banem na konsolę i/lub konto w SEN. Używając CFW lepiej nigdy nie łączyć się z SEN (użytkownik nie musi się logować, konsola sama robi to potajemnie).

W jaki sposób mogę pobrać patche do gier skoro nie mam dostępu do SEN?

Ręcznie, czyli pobrać je z serwerów Sony na komputerze i zainstalować z USB.

W jaki sposób mogę pobrać i zainstalować DLC jeśli nie mam dostępu do SEN?

Jak wyżej, jednakże każdy płatny materiał trzeba zalicencjonować aby móc z niego korzystać. Należy wygenerować licencję (może być pusta, ale wtedy trzeba utworzyć dodatkowe konto użytkownika konsoli i mieć w CFW stosowne patche dla ReactPSN) i wrzucić do "/dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/exdata/". Ze względu na aspekt piractwa nie napiszę jak.

Jeśli kupiłeś jakieś DLC i chcesz się nim cieszyć na innej konsoli to oprócz importu swojego konta trzeba też skopiować pliki "/dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/exdata/act.dat", *.rif, *.edat itp. Plik act.dat będzie przy każdym restarcie konsoli kasowany o ile CFW nie ma stosownych patchy. Na fw DEX, act.dat nie jest potrzebny.

Czy mogę uruchomić grę z PSX lub PS2 z dysku twardego?

Gry z PSX zarówno te kupione w PSS jak i własne obrazy płyt - za pomocą multiMAN lub Iris Manager. W przypadku tego pierwszego tylko jeśli użytkownik posiada CFW Cobra i kupił Cobra dongle. Z kolei gry z PS2 i PSP tylko te kupione w PSS, w przypadku obrazów płyt, jak na razie tylko za pomocą multiMAN i Cobry (CFW + ich dongle).

Czy mogę uruchomić grę z PSX lub PS2 z CD/DVD-/+R/RW/BD-R/RE?

Nie.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.