Oryginalny Firmware PlayStation 3:
Co to jest XMB?
Jest to skrót od Cross Media Bar, dość specyficznego, ale prostego i intuicyjnego menu konsoli. XMB jest integralną częścią oryginalnego firmware, często mylony lub niesłusznie utożsamiany z samym firmware.
Co to jest Firmware?
Jest to oprogramowanie konsoli (w skrócie fw), które znajduje się na pamięci flash. Zależnie od modelu PS3, są to dwie kości 128MB NAND lub jedna 16MB NOR. Wiele osób myśli, że oprogramowanie znajduje się na dysku twardym, otóż nie, wyłącznie na flashu. Na HDD jedynie dane użytkowników, cache systemu i część plików konfiguracyjnych.
W jaki sposób mogę wgrywać nowsze wersje fw?
Sony przygotowuje już gotowe do pobrania paczki z fw, które po uruchomieniu same wgrywają potrzebne pliki w odpowiednie miejsca. Update można przeprowadzić na trzy sposoby:
Sposób pierwszy:
Ściągnąć go z oficjalnej strony Sony, wgrać plik na pamięć przenośną ("dev_usb000/PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP"). Następnie przejść do "Settings" ("Ustawienia") -> "System Update" ("Aktualizacja Systemu") -> "Update via Storage Media" ("Aktualizuj przez nośnik danych").
Sposób drugi:
Uruchomić grę, która wymaga nowszego fw niż obecny w Twojej PS3. Zostaniesz wówczas zapytany czy chcesz wgrać nowszy firmware.
Sposób trzeci:
Ściągnąć z serwerów Sony za pomocą konsoli wybierając w XMB opcję "Settings" ("Ustawienia") -> "System Update" ("Aktualizacja systemu") -> "Update via Internet" ("Aktualizuj przez internet"). Ponadto używanie PSN uwarunkowane jest posiadaniem najnowszego fw - jeśli w PS3 jest niższy, użytkownik automatycznie zostanie zapytany o update. Potrafi to niekiedy trwać kilka godzin (prędkość transferu, nie ustawiony DMZ dla PS3 lub nie odblokowane stosowne porty), dlatego pierwsze dwie metody są lepsze.
Po co wgrywać nowsze wersje firmware?
Po to aby cieszyć się z coraz to nowych funkcji konsoli, które często są dodawane wraz z nowym fw (choć ostatnie doświadczenia użytkowników PS3 dowodzą czegoś wręcz odwrotnego, vide kastracja Other OS - chyba, że w poczet nowych, wspaniałych funkcjonalności doliczyć kolejne DRM i kolejne opcje dla rootkita...). Drugi powód to taki, aby mieć możliwość grania w nowe gry, które na starszym fw nie pozwolą na grę użytkownikowi (jeśli gra wykryje w konsoli starszy fw niż ten, którego wymaga, zapyta czy wgrać nowszy).
Czy mogę wgrać starszy firmware na nowszy?
Tylko i wyłącznie jeśli założona została flaga QA, czego na oryginalnym firmware nie da się zrobić lub jeśli jest to firmware Debug (którego również nie można ot tak sobie wgrać na konsolę Retail). Także jeśli posiadasz PS3 z fw wyższym niż 3.55 to programowo nie można.
Natomiast sprzętowo już tak, czyli lutując modchip (np.
Progskeet). Niestety tylko w przypadku kiedy model PS3 to CECH-25xx lub starszy (w przypadku CECH-25xx z datacode nie nowszym niż 1A ze względu na obecność nowszej wersji metldr) i tylko jeśli fabryczny firmware był niższy od wersji fw którą chcesz wgrać).
Co jeśli reflash NAND/NOR się nie powiedzie?
Najczęściej jest to równoznaczne z kupnem nowej konsoli. Zwykle domowymi sposobami nie da się tego naprawić, chyba że ma się wlutowany modchip, dzięki któremu można sczytywać i nadpisywać kość z fw (zadziała tylko z fw sczytanym z tej konsoli i co myślę jest oczywiste, nie da się wgrać fw z paczki przygotowanej przez Sony). Zależnie od tego co konkretnie uległo uszkodzeniu, istnieje możliwość odratowania konsoli z trybu recovery lub z trybu serwisowego (warunkiem jest sprawny CoreOS).
Czy mogę uruchamiać programy na oryginalnym firmware?
Programy napisane pod Other OS (programy dla dystrybucji Linuksowych, dystrybucje Linuksowe i inne samodzielne aplikacje jak np. SwissKnife) tylko i wyłącznie na fw do 3.15 włącznie. Z poziomu XMB (czyli z Game OS) tylko używając dongle'a (pomijając debug kity i programy w Java do fw 2.42, które można było uruchamiać z USB lub BD-R/RE). Do uruchamiania programów homebrew najlepiej jest wgrać CFW (opis
stronę dalej).
Czy mogę uruchamiać kopie gier na oryginalnym firmware?
Obecnie, kopie gier można uruchamiać poprzez różnego rodzaju Backup Managery (do działania których wymagany jest dongle lub CFW). Na oryginalnym oprogramowaniu nie ma takiej możliwości. Trwają prace nad ODDE, czyli emulatorem napędu optycznego i wówczas wersja fw traci na znaczeniu (o ile wcześniej odczyta się tzw. Drive key i o ile Sony nie zmieni go w przyszłości).
Skąd mogę ściągnąć starsze wersje OFW?
Dawniej z oficjalnej strony Sony. Odkąd jednak wyszedł pierwszy CFW, Sony zablokowało dostęp do wcześniejszych wersji i pobrać można jedynie najnowszą. Starsze OFW można ściągnąć z wielu różnych serwisów, nie zawsze jednak deklarowana wersja jest zgodna z prawdą i nie zawsze jest to OFW... Polecam
tę stronę.
Czy wersje OFW są regionalizowane?
Od kilku lat już nie. Pierwsze, tak jak w przypadku fw do PSP, były.
Co to jest rootkit i czy można się go pozbyć?
Jest to integralna część CellOS, zapewniająca stałe połączenie z SEN (jeśli tylko użytkownik skonfigurował sieć), a więc
możliwość buszowania po m.in dysku twardym i modyfikowania danych użytkownika przez pracowników Sony bez jego wiedzy (podczas rejestracji użytkownik jest pytany o zgodę po przeczytaniu warunków korzystania z usługi). Co ważne nie trzeba się samemu logować do usługi, rootkit działa w tle niezależnie od działań użytkownika. Niestety tego orwellowego dziadostwa nie da się wyłączyć, można jedynie wyciąć domenę playstation.net na routerze, ale też tym samym odciąć konsolę od wszystkich usług sieciowych związanych z SEN (granie online, ściąganie patchy, sklep, chat, synchronizacja trofeów, PlayStation Plus, aktualizacja firmware online itp.).