Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Pamięci przenośnePamięci przenośne i PlayStation 3:
Jaki standard USB obsługuje PS3?

Jest to USB 2.0. Sony stara się oszczędzać na czym się tylko da przy produkcji nowych modeli (redukcja portów USB, usunięcie czytnika kart pamięci, rezygnacja z czujników dotykowych), także wątpliwym jest aby w najbliższej przyszłości wzbogacono PS3 o USB 3.0, a tym bardziej IEEE1394 (FireWire, i.Link).

Jakie pamięci masowe można podłączyć?

Takie które są kompatybilne i do których kontroler pozwala na automatyczny dostęp (szczególnie istotne w przypadku telefonów). Sterowniki są całkiem niezłe i nie ma nawet co ich porównywać ze scenowymi za czasów PS2. Większość urządzeń takich jak pendrive'y, aparaty, kamery, czytniki kart flash czy też zewnętrzne dyski twarde/kieszenie itp. powinny być kompatybilne.

Jaki system plików obsługuje PS3?

XMB obsługuje tylko i wyłącznie FAT16 i FAT32 co jest nieco problematyczne w przypadku np. filmów HD. Dystrybucje Linuksowe, różne np. EXT3 czy nawet NTFS4. Programy scenowe póki co używają tych samych "sterowników" co XMB, a więc obsługują te same fs co XMB. Są już jednak pierwsze moduły dodające obsługę NTFS (na razie możliwy tylko odczyt, dodatkowo trzeba zwykle odczytywać PID i VID urządzenia).

Czy Sony wprowadzi w przyszłości obsługę nowoczesnych systemów plików?

To jest pytanie z pogranicza filozofii. ;) Osobiście uważam, że nie, a nawet że na pewno nie. Po pierwsze, ze względu na promocję swojego nośnika BD i formatu jakim jest BD-Video (jeszcze nie daj Bóg, a użytkownik ściągnąłby *.mkv zamiast kupić film na płycie). Po drugie dlatego, że obsługa exFAT i NTFS wiązałyby się z opłatami licencyjnymi dla Microsoftu. I po trzecie prawdopodobnie dlatego, że obsługa systemów takich jak EXT4 czy BTRFS byłaby kłopotliwa dla użytkowników dominującego w większości domów Windowsa.

Jak wygląda obsługa partycji?

XMB widzi tylko i wyłącznie ostatnią obsługiwaną partycję jaką znajdzie. Bez znaczenia czy jest to podstawowa partycja czy też rozszerzona/logiczna. Obsługiwany jest jedynie MBR (GPT niestety nie co również jest niezrozumiałe w dzisiejszych czasach). Uwaga: przy próbie kopiowania danych na partycję z flagą boot lub hidden, XMB wyświetli komunikat o błędzie 80030501.

Czy wielkość partycji ma znaczenie?

Nie, wielkość może być dowolna, zgodna ze specyfikacją FAT32.

Czy wielkość klastrów ma znaczenie?

Nie, wielkość może być dowolna, zgodna ze specyfikacją FAT32.

Jak duży plik mogę wgrać na partycję z systemem FAT32?

Maksymalnie do 4GB. Jest to ograniczenie tego systemu plików i nie da się go w żaden sposób obejść.

Co można wgrać na dysk z zewnętrznego nośnika?

Wszystkie obsługiwane przez XMB pliki, nie wliczając w to gier (z wyjątkiem tych przesyłanych pomiędzy PS3 a PSP i PSV). Używając nieoficjalnego oprogramowania cokolwiek.

W jaki sposób można wgrać cokolwiek na dysk z zewnętrznego nośnika?

Należy najechać na odpowiednią zakładkę w XMB (np. "Music" ("Muzyka")) i wybrać wykryty zewnętrzny nośnik. Jeśli nie ma na nim odpowiedniej struktury katalogów, wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Show All" ("Wyświetl wszystko"). Wtedy pokaże się reszta folderów. Następnie wskazać interesujący plik, ponownie wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "Copy" ("Kopiuj").

Używając dowolnego managera plików, należy wybrać dowolny plik/katalog znajdujący się na dev_usb (np. "dev_usb006/") i wgrać w odpowiednie miejsce na "dev_hdd0/" (w przypadku danych, które mają być wyświetlane w XMB wymagana jest odbudowa bazy danych z trybu recovery).

W jaki sposób można wgrać cokolwiek na zewnętrzny nośnik z dysku?

Analogicznie jak w pytaniu powyżej z tym, że przy kopiowaniu plików konsola sama utworzy odpowiednią strukturę katalogów. Używając nieoficjalnego oprogramowania, również tak jak w pytaniu wyżej.

Czy PS3 nie ma żadnego porządnego managera plików?

Niestety nie. Aby skorzystać ze scenowych, które są znacznie bardziej rozbudowane i które oferują dostęp do wszystkich punktów montowania należy skorzystać z tzw. jailbreaka (PSGroove, PSGrooPIC, ich porty na różne urządzenia lub chińskie klony) lub dowolnego CFW (Custom Firmware) i wgrać np. Awesome Comgenie's File Manager (wiele Open Backup Managerów ma już swoje wbudowane i znacznie lepsze jak np. multiMAN czy też Rogero).

Jakie karty flash obsługuje PS3?

Wyłącznie Memory Stick/Pro/Pro Duo, SD/SDHC i Compact Flash I/II. Oczywiście tyczy się to tylko modeli PS3 z wbudowanym czytnikiem takich kart. Posiadacze modeli bez tych gniazd mogą podłączyć taki czytnik przez port USB (wówczas obsługiwane karty będą takie jakie obsługuje podłączony czytnik).

Jakie czytniki kart obsługuje PS3?

Patrz pytanie nr.2.

Jakie dyski twarde na USB obsługuje PS3?

Patrz pytanie nr.2.

Jakie kieszenie na dyski twarde obsługuje PS3?

Patrz pytanie nr.2.

Czy mogę użyć hub-a USB?

Tak. Jeśli jednak chcesz podłączyć przez to dysk twardy, hub powinien być aktywny (czyli z zewnętrznym zasilaniem), a nie pasywny. Ze względu na tzw. bezpieczeństwo, począwszy od fw 3.42, wiele z takich urządzeń przestało być wykrywane przez konsolę.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.