Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

DonglePlayStation 3 Dongle:
Co to jest Jailbreak?

Jest to umowne określenie na urządzenia podpinane do portu USB, które exploitują obsługę hub-a USB w konsoli. W całym FAQ, zamiennie używam tego terminu z dongle'm ponieważ pierwszy z komercyjnych urządzeń tego typu nosił nazwę "PS Jailbreak".

Czy Jailbreak jest tylko dla piratów?

Nie! Wszystkie te exploity umożliwiają uruchomienie na konsoli niepodpisanego kodu - a więc nie tylko kopie gier (tym bardziej, że nie bezpośrednio), ale przede wszystkim homebrew, czyli różnego rodzaju programy domowej roboty. Emulatory, managery plików, odtwarzacze audio/video etc. Dzięki nim można kopiować save'y chronione przed kopiowaniem, kopiować trofea i dane aktywacyjne kupionych rzeczy z PSS - coś czego Sony nigdy nam z własnej woli nie da - i to bez pośredniczenia w tym ich infrastruktury sieciowej.

Ktoś kto wypowiada się w tak jednoznaczny i negatywny sposób o jailbreaku nie ma pojęcia o ograniczeniach jakie nakłada Sony na użytkownika, nie zależy mu na danych które łatwo stracić, a które nie wchodzą w skład systemowej kopii (save'y z blokadą kopiowania, trofea, licencje), nie odczuwa potrzeby by robić coś więcej na PS3 niż tylko grać i oglądać filmy BD lub po prostu jest jednym z opłacanych troli, które szerzą korporacyjną propagandę równając scenę do warez sceny.

Jaki Jailbreak kupić?

Najlepiej żaden. Oryginalny jak i większość jego klonów są obecnie bardzo ubogie i nie da się ich aktualizować. Powstało wiele darmowych alternatyw, począwszy od PSGroove przez PSGrooPIC, PSFreedom, kończąc na ich portach dla różnych urządzeń (telefony, kalkulatory etc.). Obecnie zostały wyparte przez CFW.

Na jakim firmware działają dongle?

Oryginalny i jego klony zwykle tylko na 3.41, open source'owe alternatywy (vide PSGroove) na 3.01, 3.10, 3.15, 3.21 i 3.41.

Kiedy Jailbreak będzie działać na nowszych fw niż 3.41?

Możliwe, że nigdy. Sony od czasu 3.42 załatało tę lukę w zabezpieczeniach i nie zanosi się aby w najbliższej przyszłości sytuacja uległa zmianie.

Czy mogę nagrać Jailbreak na pendrive?

Nie możesz.

Czy warto aktualizować Jailbreak?

Obecnie żaden payload nie jest już rozwijany. Dongle ustąpiły miejsca CFW. Jeśli z jakiś powodów nie chcesz wgrywać żadnego CFW 3.41 lub nowszego, zaktualizuj używany przez Twoje urządzenie payload do najnowszej wersji.

Co jest lepsze: Jailbreak czy Custom Firmware?

Zdecydowanie CFW ponieważ wgrywany jest na NAND/NOR konsoli, nie zajmuje portu USB i jest bogatszy o nowe funkcje ponieważ nie można patchować nie tylko LV2 i nie tylko w locie.

Czy dongle jeszcze do czegoś się przydają czy może zostały już wyparte przez CFW?

Obecnie przydają się jedynie do wprowadzania konsoli w tryb serwisowy, a i też nie zawsze ponieważ przy sprawnym fw można konsolę wprowadzić w ten tryb używając aplikacji Factory Service Mode Tool.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.