Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

PadPlayStation 3 i Pady:
Co to są za skróty DS3 i SA?

Dual Shock 3 (DS3) i Six Axis (SA).

Czym się różni Dual Shock 3 od Six Axis?

Wizualnie niczym - są identyczne (po za napisem Dual Shock 3 nad Six Axis na tylnej części pada). DS3 są też oczywiście cięższe ze względu na obecność silników zamachowych, które powodują drżenie pada.

Co to jest PS Button i do czego służy?

Jest to okrągły przycisk z logiem PlayStation na środku pada. Służy np. do włączania konsoli, wywołuje przerwanie dzięki któremu można wrócić do XMB. itp. Szczegóły w instrukcji obsługi konsoli.

Który pad ma wibracje?

Tylko Dual Shock 3. Od czasu wejścia na rynek modeli z HDD 80/160GB dodawane są do każdej konsoli. W starszych modelach miejsce DS3 zajmuje SA i jeśli zależy komuś na DS3 to musi go sobie dokupić oddzielnie.

Czy Dual Shock 3 posiada te same funkcje co Six Axis?

Tak, również jest wyposażony w te same przyciski i akcelerometr.

Jak mogę wyłączyć czujnik ruchu?

Większość gier pozwala albo na całkowite wyłączenie tej funkcji w opcjach, albo zastąpienie jej innym przyciskiem (np. w Mirror's Edge L2 + d-pad). W niektórych nie jest to możliwe (np. Super Rub a Dub, Flower).

Który pad jest lepszy i który lepiej kupić?

Ze względu na obecność wibracji, Dual Shock. Jeśli nie zależy Ci na nich to śmiało bierz SA - jest tańszy.

Gdzie mogę kupić takiego pada?

Nigdzie, jest to prototyp Six Axis, który nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Prawdopodobnie z powodu narzekań graczy na kształt, który sporej ilości dziwnie kojarzył się z wibratorem i domniemaną kiepską ergonomię.

Jaki pad lepiej kupić - oryginalny czy nielicencjonowany?

Oryginalny, jak zawsze, cieszy się solidnym wykonaniem, ale i nielicencjonowane potrafią być porządnie wykonane. Nie wiadomo jak będzie w przyszłości, ale np. za czasów PS2, nie wszystkie gry wykrywały inne pady niż oryginalne DS2 - choćby i ze względu na ten fakt, lepiej jest kupić np. Six Axis jeśli zależy Ci na jak najniższej cenie. Sony ostrzega przed kupnem padów "z niepewnego źródła", które rzekomo mogą ulegać samozapłonowi, eksplodować - ile w tym prawdy, a ile marketingu nie wiadomo.

Ile mogę maksymalnie podłączyć pad-ów do konsoli?

Bezprzewodowo maksymalnie siedem (powyżej czterech diody się sumują, czyli np. na padzie nr.5 świecą się "4" i "1"). Ich kolejność determinowana jest przez kolejność przypisywania ich do "portów" (wciskając PS Button na każdym z nich). Przewodowo podobno wiecęj.

Czy mogę podłączyć dowolny pad na USB do konsoli?

Nie. PS3 wykryje jedynie SA/DS3 i nielicencjonowane pady, dedykowane tej konsoli.

Jak często muszę ładować pada?

Z reguły pad nie wytrzymuje więcej jak 15h. Zależy to oczywiście od pojemności baterii (jeśli wyłączy się wibracje, "sześć osi" i włączy opcje oszczędzania energii w XMB to nawet dłużej).

Jak można ładować pada?

Podłączając go kablem USB Mini-B (jest w zestawie, niestety bardzo krótki dlatego polecam dokupić przedłużacz) do komputera lub konsoli (można jednocześnie grać i ładować baterię).

Jak można sprawdzić poziom naładowania baterii?

Wciskając PS Button - w prawym górnym roku pojawi się ikonka symbolizująca stan naładowania baterii. Na komputerze póki co niestety się nie da.

Po dłuższej nieobecności pad nie reaguje. Czy to jest normalne?

Jeśli w XMB włączyłeś opcje oszczędzania energii to po 10 min. braku aktywności, pad samoczynnie się wyłącza. Wystarczy potem wcisnąć PS Button, aby ponownie konsola przypisała go do któregoś "portu".

Kupiłem nowego pada, ale nie chce działać!

Każdego pada należy sparować z konsolą, podłączając go kablem do konsoli i wciskając PS Button, 4 migające diody powinny zniknąć, na rzecz jednej, przy numerze adekwatnym do kolejności jego włączenia.

Czy ktoś może podłączyć bezprzewodowo pada do mojej konsoli?

Tak, po uprzednim sparowaniu go z konsolą (czyli podłączeniu kablem i wciśnięciu PS Button).

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.