Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Wsteczna kompatybilnośćWsteczna kompatybilność PlayStation 3:
Co to jest wsteczna kompatybilność?

Upraszczając, jest to możliwość uruchomienia na konsoli obecnej generacji, programów (np. gier) z generacji wcześniejszych emulując lub wirtualizując starsze konsole - w przypadku PS3, oficjalnie tylko PSX, PS2 i PSP.

Czy każda PS3 jest wstecznie kompatybilna z PlayStation (PSX/PSOne)?

Bez wyjątku, tak.

Czy każda PS3 jest wstecznie kompatybilna z PlayStation 2 (PS2/PS2Slim)?

Sprzętowo, obecnie już żadna produkowana. Szczegóły na stronie poświęconej modelom PS3. Natomiast z powodzeniem można uruchomić zakupione gry na (PSS na każdej PS3 z fw powyżej wersji 4.11.

Czy każda PS3 jest wstecznie kompatybilna z PlayStation Portable (PSP)?

Tak, ale na OFW można zagrać jedynie w tzw. Minis. Używając CFW Cobra i ich dongle'a, można uruchamiać gry z obrazów płyt, choć niestety podobno (podobno ponieważ nigdy nie używałem) kompatybilność rozczarowuje.

Czy do PS3 mogę włożyć płytę od PSX i będę mógł z niej grać?

Tak, ponieważ każda PS3 jest wstecznie kompatybilna z PSX. Nie tylko gry kupione na PSS (PlayStation Store) są obsługiwane.

Czy do PS3 mogę włożyć płytę od PS2 (CD/DVD) i będę mógł z niej grać?

Tak, pod warunkiem że posiadasz model, który jest wstecznie kompatybilny z grami dla PS2.

Czy mogę zgrywać gry z PSX/PS2 na HDD?

Na OFW nie ma takiej możliwości. Na CFW używając duetu Cobra: dongle + ich CFW (w przypadku emulacji PSX można użyć Iris Manager i spatchowanego emulatora na dowolnym CFW). Obrazy płyt (*.bin/*.cue lub *.img/*.sub/*.ccd) muszą być w Mode 2 (bloki po 2352b) i zawierać dane subkanałowe. Zalecam przeczytać nasz poradnik opisujący w jaki sposób skopiować grę z oryginalnego nośnika.

Jak mogę zapisywać gry skoro PS3 nie ma slotów na karty pamięci dla PSX/PS2?

Pomimo istnienia adaptora, dzięki któremu można podłączyć stare karty pamięci, zapisywać save'y można wyłącznie na wirtualnych kartach (ich obrazach), które tworzy się i przypisuje do slotu w XMB. Więcej informacji na ten temat na stronie poświęconej save'om.

Co z multitapem i grą w cztery osoby?

Nie jest potrzebny. PS3 obsługuje więcej niż cztery pady, więc wystarczy je wszystkie przypisać (każdy uprzednio sparować z konsolą i na każdym wcisnąć PS Button).

Czy mogę jakoś zagrać online z kolegą?

Niestety nie, emulacja PSX/PS2 na PS3 nie wychodzi poza możliwości tych konsol - a szkoda, Sony mogłoby śmiało wprowadzić odpowiednik Kailery z emulatorów na np. PC.

Czy mogę jakoś zagrać z kolegą łącząc dwie konsole ze sobą?

Nie. Teoretycznie można by emulować Link Cable przez sieć, ale to tak jak w pytaniu powyżej.

Czy mogę jakoś emulować urządzenia pod gniazdo parallel w PSX?

Nie.

Czy mogę używać cheat device (np. Action Replay) dla PSX/PS2?

Na OFW, teoretycznie tak... tyle że nie podmienisz gry (dotknięcie przycisku eject spowoduje nie tylko wysunięcie nośnika ale i powrót do XMB). Na CFW, używając np. Iris Manager i hackowanego emulatora, można dowolnie zmieniać obrazy płyt.

Czy gry dla PSX i PS2 są idealnie emulowane?

Różnie z tym bywa. Jedne gry emulowane są idealnie, inne mają większe lub mniejsze glitche graficzne. Lista kompatybilności gier dostępna jest na stronie Sony (niezbyt aktualna i wiarygodna trzeba dodać) lub stronach fanów (np. na www.ps3comp.com).

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.