Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Łatki do gierŁatki do gier dla PlayStation 3:
Co to są patche/łatki do gier?

Są to poprawki do gier, które dodają obsługę DLC i poprawiają różne błędy, których nie udało się (lub nie chciało ;]) wyłapać podczas testów.

Skąd mogę pobrać takie łatki?

Po zalogowaniu się do SEN, uruchomiona gra sama przeszuka serwery Sony i jeśli trafi na aktualizację zapyta czy ściągnąć i zainstalować.

Można to zrobić ręcznie wyszukując link względem numeru katalogowego gry, unikalnego dla każdego tytułu z osobna (np. BCES-12345), pobierając z serwerów Sony i instalując z dev_usb (jedyna sensowna możliwość aktualizacji gier na CFW lub dongle'u). Dawniej można było wyszukiwać również łatki nie tylko retail, ale także debug, qa, rc, q-np i mngt - na szczęście Sony już to zablokowało.

Czy koniecznie muszę instalować patcha?

Chcąc grać online tak, offline niekoniecznie.

Zgodziłem się zainstalować, ale ściąga nie jedną lecz kilka!

Tak to normalne, niektóre gry mają po kilka łatek (np. Little Big Planet, Gran Turismo 5), które są ściągane i instalowane jedna po drugiej.

Czy ręcznie instalując mogę wybrać tylko najnowszą wersję dla danej gry?

Zależy od gry, w większości przypadków tak, jednak jest kilka gier których łatki trzeba instalować od najstarszej, aż po najnowszą wersję (np. wspomniane wyżej Little Big Planet i Gran Turismo 5).

Gdzie są zapisywane patche do gier?

Łatki wgrywane są do "dev_hdd0/game/" i zależnie od gry, albo do jej folderu albo osobno co w XMB przedstawiane jest zbiorczo na zakładce "Game" ("Gra") -> "Game Data" ("Narzędzie danych gier") tytułem gry. Zwykle cache gry, łaty i DLC wpadają do jednego wora.

Czy mogę skasować same łaty?

Jeśli są instalowane do folderu z grą (wszystkie gry z PSS) to nie, ponieważ razem z łatką usunie się grę i jej DLC jeśli jakieś posiada (plus tzw. dane instalacyjne jeśli to gra wydana na płycie BD). Niektóre gry jak np. Little Big Planet trzymają i łaty (plus ewentualnie cache) i DLC osobno, wtedy można.

Czy mogę skasować dane instalacyjne gry nie kasując łatek?

Nie można, nawet z poziomu managera plików, ponieważ podmieniany jest główny EBOOT.BIN.

Czy mogę skasować samo DLC nie kasując łatek?

Zależy od gry, najczęściej nie (tylko niektóre gry wydzielają osobne na nie foldery, np. Little Big Planet, Bioshock 2).

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.