Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

Save-y gier z PS3Save'y gier z PS3:
Na czym można zapisywać save'y?

Tylko i wyłącznie na dysku twardym konsoli.

Czy mogę kopiować save'y na zewnętrzny nośnik?

Można, ale z poziomu XMB tylko te które nie mają blokady - na pendrive, telefon, aparat fotograficzny, kamerę, zewnętrzny dysk twardy itp. Za pomocą managerów plików oczywiście bez przeszkód (jednakże przywrócić można też tylko w ten sposób i należy potem odbudować bazę danych z trybu Recovery).

Dlaczego nie mogę skopiować save'a?

Sony, podobnie jak za czasów PS2, dodało specjalny atrybut (tym razem w pliku - PARAM.SFO) który jeśli ustawiony, uniemożliwia kopiowanie plików z poziomu XMB - z czego niestety coraz częściej korzystają deweloperzy, usilnie starający się walczyć ze zjawiskiem udostępniania save'ów w sieci. Z gier, które są na tej czarnej liście znam:
  • Assassins Creed 2
  • Demon's Souls
  • Deus Ex: Human Revolution
  • Gran Turismo 5 (do wersji 1.05)
  • Heavy Rain
  • Killzone 2
  • Resident Evil 5 (do wersji 1.03)
  • The Secret of Monkey Island 2 Special Edition: Le Chuck Revenge
  • Wolfenstein

W jaki sposób mogę zarchiwizować save z blokadą kopiowania?

Oficjalnie tylko kopiując na serwery Sony (wymagana wykupiona usługa PlayStation Plus) lub wykonując systemową kopię całego dysku (niestety na innej konsoli, save'y z CP (czyli te z blokadą) nie zostaną przywrócone).

Jeśli używasz dongle'a lub CFW, możesz za pomocą managera plików (np. tego wbudowanego w multiMAN) skopiować interesujący Ciebie save. Zapisywane są do "dev_hdd0/home/<numer konta>/savedata/<GameID>/". Aby móc przywrócić taki save z poziomu XMB możesz:
Sposób pierwszy:
Użyć programu SFO Editor i w SFO Content zmienić atrybut z 1 na 0. Niestety działa tylko z bardzo starymi grami i tylko tymi nie chronionymi przez PARAM.PFD.
Sposób drugi:
Skopiować używając managera plików (np. tego wbudowanego w multiMAN), następnie przebudować bazę danych.
Sposób trzeci:
Zdjąć atrybut za pomocą narzędzi Flatz-a (wymagana jest jednak znajomość swojego IDPS i DHK/SFID gry).

Dlaczego w menu mam dwa menu na save?

Wraz z wprowadzeniem tzw. Minis, czyli gier działających i na PS3 i na PSP, Sony pogrupowało save'y - osobno dla gier z PS3 i osobno dla "minisów".

W jaki sposób skopiować save z internetu?

W taki sam sposób w jaki przywraca się swoje, wcześniej eksportowane na USB save'y, a więc należy wrzucić je do "dev_usb000/PS3/SAVEDATA/" i przywrócić z poziomu XMB. Uwaga: jeśli właścicielem save'a jest inny użytkownik, to po jego wczytaniu zablokowany zostanie zapis i system trofeów.

W jaki sposób zmienić właściciela save'a?

Należy go przepisać. Procedura jest niestety skomplikowana ze względu na klucze, które trzeba odczytać z konsoli i gier do których są te save'y. Polecam nasz poradnik opisujący przepisywanie save'ów na PS3.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.