Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] PS3 FAQ - Czyli prawie wszystko na temat Playstation 3

TrofeaTrofea w PlayStation 3:
Co to są Trofea?

Jest to odpowiednik Achievmentów (Osiągnięć) z Xbox 360. Coś w rodzaju nagród dla gracza za określone zadania (nie zawsze racjonalne trzeba dodać...) i jest to całkiem ciekawy pomysł, który potrafi przedłużyć grę. System Sony jest moim zdaniem ciekawszy, bowiem dzieli osiągnięcia na coś w rodzaju stopnia trudności ich zdobycia, a nie tylko sumuje pulę punktów jak u konkurencji w ogólnym zestawieniu.

Czy Trofea są obowiązkowe?

Nie, oczywiście że nie i nie mają również wiele wspólnego z postępami w grze. Za moich czasów rolę Trophy pełniły zbackupowane save'y z kart pamięci, dziś firmy Microsoft i Sony postanowiły jeszcze na tym zarobić. ;)

Czy jeżeli usunę save'a stracę wszystkie Trofea?

Nie. Usunięcie save'a jest bez znaczenia bo i tak lista zdobytych/niezdobytych zapisywana jest na serwerze i Twoim dysku twardym w "dev_hdd0/home/<numer użytkownika>/trophy/".

Jak się dzielą Trofea?

Zależnie od poziomu trudności ich zdobycia (teoretycznie oczywiście). Pucharki z brązu są z reguły za błahe zadania (np. zaliczanie kolejnych misji, poziomów w grze... itp.), srebrne za nieco trudniejsze, złote za różne wymyślne zadania (lub np. ukończenie gry...). Platynowe są wyłącznie za zdobycie wszystkich dostępnych pucharków (dodatki się nie liczą) i zawsze przypadają jeden na grę. Są też ukryte, które po odkryciu przybierają jeden z wyżej wymienionych kolorów.

Jak sprawdzić za co przyznawane jest Trofeum?

Należy w XMB wejść na zakładkę "Game" ("Gra") -> "Trophy Collection" ("Kolekcja trofeów") i wybrać ikonkę gry dla której chcesz to sprawdzić. Począwszy od fw 4.30 trofea zostały przeniesione na zakładkę PlayStation Network. Ukryte nie będą wyświetlać opisu. Polecam też strony, na których można sprawdzić listy pucharków i bardziej szczegółowe opisy ich zdobycia np. www.ps3trophies.org. Oczywiście tego rodzaju stron jest cała masa.

Jak mogę sprawdzić ile i jakie już zdobyłem?

Należy w XMB wejść na zakładkę na "Game" ("Gra") -> "Trophy Collection" ("Kolekcja trofeów") i wybrać ikonkę gry dla której chcesz to sprawdzić (począwszy od fw 4.30 trofea zostały przeniesione z Game na zakładkę PlayStation Network).

Czy mogę sprawdzać je podczas gry?

Analogicznie jak w pytaniach wyżej. Podczas gry wystarczy wcisnąć PS Button i w XMB wejść na zakładkę "Game" ("Gra") -> "Trophy Collection" ("Kolekcja trofeów") i wybrać ikonkę gry, w którą aktualnie grasz (począwszy od fw 4.30 trofea zostały przeniesione z Game na zakładkę PlayStation Network).

Czy muszę mieć dostęp do internetu, żeby zdobywać Trofea?

Żeby zdobywać nie, ale jeśli np. chcesz wymienić dysk twardy, albo przyjdzie Ci oddać konsolę do serwisu to tak, ponieważ w skład kopii danych, którą można wykonać z poziomu XMB nie wchodzą Trophy!

Ściągnąłem patcha do gry i zmniejszył mi sie wskaźnik procentowy!

Tak, to normalne. Gry do których wydano dodatki mają i dodatkowe pucharki. Żeby nie było sytuacji typu 120%, zmniejszana jest ilość procentów. Oczywiście zdobyte Trofea nie znikają.

Czy mogę mieć "platynę" nie kupując dodatku do gry?

Tak, wystarczy zdobyć wszystkie Trofea, które były w "podstawowej wersji".

Czemu ja nie mam żadnych Trofeów? Nawet takiego menu!

Trophy zostały dodane dopiero wraz z fw 2.40. Jeśli masz wcześniejszy, pucharków nie będzie. Zaktualizuj fw konsoli.

Dlaczego po aktualizacji fw zwiększył mi się wskaźnik procentowy wszystkich trofeów?

Od którejść wersji fw (przepraszam, ale nie pamiętam której konkretnie), platynowe trofea przestały być brane pod uwagę w procentowym przedstawianiu danego zestawu w menu. Trofea, tak jak i Osiągnięcia na Xbox 360, określane są przez ilość punktów i na podstawie nich SEN wylicza level w profilu czy właśnie XMB procenty ukończenia danego kompletu. Stąd po wspomnianej aktualizacji, wzięły się te dodatkowe procenty.

Czy wszystkie gry używają systemu Trophy?

Niestety nie wszystkie, ale obecnie większość już tak. Do niektórych starszych gier można ściągnąć łatę, która je dodaje (np. Uncharted: Drake's Fortune czy też Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots). Do niektórych nie ma i pewnie już nie będzie (jak np. Ratchet and Clank: Tools of Destruction).

Czy mogę wczytać save gry z wykonanymi zadaniami i Trofea zostaną doliczone?

To zależy od gry. Zwykle nie, ponieważ deweloperzy gier nie śledzą tych danych w save, a w pamięci konsoli. Na przykładzie: jeśli w grze masz trofeum za zdobycie 100 czegoś tam (np. growej waluty) to trofeum wpada w momencie kiedy gra dodaje n do 99. Jeśli wczytasz save mając jej już 100 lub więcej, trofeum nie wpadnie.

W jaki sposób naliczane są Trofea?

To zależy od gry. Zwykle nie, ponieważ Trofeum dostaje się wyłącznie w momencie wykonania zadania, za które jest przyznawane. Oczywiście gra zapisuje te wydarzenia w save'ie. Chroni to przed sytuacją, kiedy ktoś ściągnie czyjś save z internetu i dostanie pucharek za nie swoje osiągnięcie (publikowane save'y rzadko kiedy nie są to tzw. master save'y, czyli już ze zdobytym wszystkim co możliwe było do zdobycia w grze).

Co się dostaje za Trofea?

Z reguły nic oprócz satysfakcji. ;) W niektórych grach trofea związane są z różnymi bonusami jak np. concept arty itd. (np. w Uncharted: Drake's Fortune). Na pewno dzięki nim nie uzyskasz żadnej zniżki/niczego nie kupisz w PSS jak niektórzy myślą (a szkoda!).

Irytuje mnie dźwięk towarzyszący odblokowaniu Trofeum. Można to jakoś wyłączyć?

Nie ma możliwości wyłączenia dźwięku i komunikatu sygnalizującego zdobycie Trofeum. Nie ma też możliwości wyłączenia systemu trophy. Jedyne co mogę polecić w takim przypadku do wgranie CFW i odblokowanie wszystkich pucharków dla danej gry - przestaną się pojawiać.

W jaki sposób mogę odblokować trofeum w XMB?

Na CEX OFW nie możesz. Jedynie użytkownicy CEX CFW Rebug i DEX OFW/CFW mają stosowną opcję w XMB (należy najechać na dane trofeum, wcisnąć trójkąt i wybrać opcję "★ lock"/"★ unlock").

Czy ręcznie odblokowane trofea można zsynchronizować z SEN?

Można, ale szczęśliwie nie są uwzględniane w rankingach. Czy można je też potem przywracać, tego nie wiem.

Czy mogę przepisać Trofea na innego użytkownika?

Teoretycznie tak i wyłącznie na CFW. Teoretycznie dlatego, że Flatz który opracował narzędzia do przepisywania save'ów i trofeów udostępnił klucze jedynie do tych pierwszych.

Kto to są tzw. Trophy Whores?

Są to osoby, które zdecydowanie mają zbyt dużo wolnego czasu i marnują go na chore rywalizowanie między sobą o ilość ikonek w menu. Oczywiście zły w tym wszystkim nie jest fakt ich zdobywania, a zdobywania za wszelką cenę, nawet jeśli nie sprawia to przyjemności - byleby mieć - i to jak najwięcej! Motto przewodnie: "złap je wszystkie!". Jest to naprawdę niepokojące zjawisko, ponieważ takie osoby przy kupnie gier nie kierują się jej wartością merytoryczną tylko długością gry, ceną i najważniejsze: niewielkim stopniem trudności potrzebnym na zdobycie platynowego pucharku - innymi słowy, psują rynek gier, ponieważ deweloperom powoli bardziej zaczyna się opłacać produkowanie gier stricte dla casuali. Jeśli Twoje dziecko zaczyna przywiązywać zbyt dużą wagę do kolorowych pierdół w menu konsoli, kup mu piłkę, rower... cokolwiek i wygoń czym prędzej na dwór! ;)

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.