Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści=TEST=

NapędLaser konsoli:
 • "Który model ma najlepszy laser?"
  Każdy napęd, każdej PS2 jest kiepskiej jakości, dlatego też należy starannie dobierać nośnik (polecam przeprowadzać od czasu do czasu testy, sprawdzając ilości błędów PI/PO itd.). Szczególnie narażone są lasery w modelach od V10 wzwyż, do których oprócz modchipa powinno stosować się różnego rodzaju fixy zabezpieczające LA/BA.

 • "Jak rozpoznać używany napęd?"
  Słaby laser nie radzi sobie za dobrze z grami - zawieszanie konsoli, przycinanie się wstawek FMV itp. Najczęstszym i najbardziej sugestywnym objawem są po prostu problemy z zabootowaniem nośnika (np. grę udaje się zabootować za którymś z kolei razem). Słaby laser nie potrafi wczytać płyt DVD9 (DL) - nawet oryginalnych!. Z czasem też odczytuje wyłącznie płyty CD.

 • "Czy nieoryginalne gry psują laser?"
  Oczywiście, każda kopia na CDVD-/+R/RW w pewnym stopniu skraca żywotność lasera i jest to nieuniknione. Z nośników CD polecam nośniki Verbatim Pastel od Tayio Yuden i Crystal Azo od Mitsubishi Chemical Company, zaś z DVD Verbatim Advanced Azo, również od Mitsubishi Chemical Company.

 • "W jaki sposób wyczyścić laser?"
  Polecam nasz artykuł.

 • "Długo wczytują mi się gry, nawet oryginalne"
  Jeśli płyta nie jest uszkodzona (np. głębokie rysy), a gry długo się bootują, zacinają, zawieszają etc. należy wyczyścić soczewkę plus dodatkowo nasmarować prowadnice. Jeśli i to zawiedzie można spróbować różnych ustawień wysokości (zębatka - obecna tylko w modelach do V10) lub nawet kalibrację jego mocy (dwa potencjometry przy napędzie, odpowiednio dla CD i DVD).

  Jeśli problem dotyczy tylko DVD-/+R, zalecam zapoznać się z kolejną stroną niniejszego FAQ, ponieważ wina niekoniecznie musi być Twojej konsoli, a np. jakości płyty, jej wypalenia czy nawet nagrywarki.

 • "Chcę wymienić napęd - jaki kupić?"
  Nadaje się każdy napęd do każdej PS2 - oczywiście ze Slima do Slima i z grubej do grubej. Po zmianie napędu na inny, który nie był fabrycznie montowany, należy użyć programu Lens Changer (na niektórych modelach po zmianie typu lasera potrafi nawet całkowicie przestać czytać CD lub DVD, a ww. program pozwala to wszystko poprawić). Polecam nasz tutorial, przeprowadzający krok po kroku przez cały proces.Komentarze


Komentarze sa dostepne tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow (jezeli masz konto na forum wystarczy sie zalogowac). Jezeli nie, zarejestruj sie (rejestracja jest darmowa).
Nazwa uzytkownika:
Haslo: