Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[XBX] Podstawowe informacje o konsoli

Wymiana HDDZmiana HDD:
 • "Jakie ma znaczenie moja "przeróbka"?"
  Bardzo duże, rzekłbym że kolosalne. Inaczej wygląda cała "procedura" dla posiadaczy modchipów/tsopów etc., a inaczej dla posiadaczy softmodów.

  Modchip:
  Mając modchip (i bios na nim, który wymusza bootowanie z CDVD przed sprawdzeniem HDD np. EvoxM8+) wystarczy kupić nowy dysk i wgrać dashboard (np. za pomocą Auto-Installera - dowolnego). Mimo iż jest to bardzo proste, przygotowałem stosowny tutorial.

  Soft-mod:
  W tym przypadku sprawy się niestety komplikują, ponieważ softmod to nic innego jak exploit MSDasha (czcionki, cdda, save'a z gry - obojętnie jaki), który jest na dysku twardym. Ponadto ładowany do pamięci bios jest oryginalny i nie pozwoli na uruchomienie niepodpisanego kodu - tym bardziej z niezablokowanego dysku. Aby na takim Xboxie zmienić dysk twardy są dwie możliwości:

  1.) Wgrać na nowy HDD softmod za pomocą xboxhdm (czyli hotswap dysku na PC). Metoda ta w polskiej sieci znana jest jako "przeróbka bezchipowa" lub "przeróbka by wielebny" (choć wielebny nie jest autorem ani programu, ani tej metody). Jest to jeden z dwóch sposobów na zmianę dysku jeśli NIE znasz do niego hasła (chyba, że wylutujesz kość EEPROM z płyty głównej, sczytasz go programatorem i wyjmiesz klucz na PC, ale to już inna bajka ;)).

  2.) Wgrać go mając "odpowiednią grę" i spreparowany save (a co za tym idzie, trzeba mieć dostęp do "przerobionej" konsoli). Jakie to są te "odpowiednie gry"? 007: Agent Under Fire, Mech Assault i Splinter Cell.

  3.) Odblokować dysk, ręcznie skopiować dasha+exploit na dysk np. za pomocą Xplorer360 (program obsługuje oba FATX - zarówno ten na XHDD jak i X360HDD), zablokować dysk swoim hasłem i włożyć z powrotem do konsoli. Sposób ten wymaga jednak znajomości hasła do Twojego dysku twardego.

 • "Czy każdy dysk będzie kompatybilny?"
  Każdy na PATA (czyli dowolny ATA33, ATA100 lub ATA133), nie każdy za to da się zablokować.

 • "Czy mogę podłączyć dysk na SATA?"
  Absolutnie nie ma takiej możliwości (chyba, że poprzez konwerter z PATA na SATA, ale nigdy nie miałem z tym styczności także nie wiem jak się spisują i czy w ogóle się zmieszczą...).

 • "Czy ma jakieś znaczenie prędkość dysku i cache?"
  Cache tak, prędkość nie. W zupełności wystarczy dysk z 5400rmp i 8MB cache (NIE mniej!). Szybsze dyski będą bardziej się grzać co nie jest pożądane w przypadku Xboxa (może nie nadążać z chłodzeniem).

 • "Czy mogę nie blokować dysku?"
  Na większości biosów można grać itp. na odblokowanym dysku (oczywiście chip musi być włączony, inaczej uruchomi się oryginalny bios i wyświetli numer błędu na ekranie (szczegóły na stronie poświęconej scenowym terminom). Na soft-modzie zablokowanie dysku jest niestety niezbędne.

 • "Jakie dyski można, a jakich nie można zablokować?"
  Jest sporo takich list w sieci np. na forum xbox-scene.com.

 • "Jak ustawić zworkę w nowym HDD?"
  Tak samo jak w starym, czyli na CS (Cable Select). Jeśli ustawisz ją na SL (Slave) lub MA (Master), konsola przywita Cię errorem nr.6 (nawet jeśli bios bootuje najpierw z CDVD).

 • "Jak duży dysk mogę zamontować?"
  Teoretycznie tylko 137GB (LBA28), ale nowe biosy mają już pełną obsługę dysków do 2.2TB (LBA48).

 • "Jaki ty masz dysk?"
  To bez znaczenia - każdy dysk na ATA będzie dobry (choć nie każdy da się zablokować). Osobiście kupiłem Seagate Barracuda 250GB, a konkretnie model ST3250820A - skusiła mnie pięcioletnia gwarancja :).

 • "Czy mogę stworzyć partycje i wgrać dasha z poziomu PC?"
  Absolutnie żaden OS nie obsługuje FATX i mimo iż jest kilka eksploratorów partycji w tym systemie (są też sterowniki dla systemów opartych na NT), żaden nie potrafi formatować całego dysku.

  Osoby które interesowały się softmodem, wiedzą o programie xboxhdm, który od razu formatuje i partycjonuje dysk - niestety wymaga hotswapa HDD, więc jeśli masz tsopa lub modchip to jest to tylko niepotrzebne ryzyko.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/ssd1/html/IncPhp/html/ReklamaArtykulyLewa.php:40) in /mnt/ssd1/plikiDoAdmina/class/artykul.class.php on line 809