Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[XBX] Podstawowe informacje o konsoli

BiosBios:

 • "Co to jest bios?"
  Myślę, że termin ten nie wymaga wyjaśnień (w razie czego odsyłam do wikipedii). W Xboxach 1.0-1.5 wgrane na kość EEPROM (na scenie przyjęło się określenie "flash", aby uniknąć pomylenia jej z kością, na której znajdują się ustawienia regionalne etc.), w 1.6 na ROM.

  Wszystkie (prawie, wyjątek to np. Cromwelle) są niczym innym jak hackiem oryginalnego biosu z debug kita lub konsoli retailowej (o tym poniżej).

 • "Co to są biosy Debug, Retail i BFM?"
  Biosy dla Xboxa dzielą się na trzy grupy:

  • Retail
   Czyli zwykłe biosy dla retailowych (zwykłych, dostępnych w sprzedaży) Xboxów.

  • Debug
   Biosy dla debug kitów (ale można je też wgrywać do "normalnych xboxów"). Zazwyczaj uruchamiają wyłącznie debug *.xbe (są programy do zmiany flagi *.xbe). Jedyne biosy, na których można postawić XDKLauncher (specjalny dash, który jest standardowo na Debug Kitach i Crystalach (tych developerskich, nie mam na myśli edycji kolorystycznej konsoli)).

  • Boot From Media
   Czyli biosy bootowane przez loadery z dowolnego nośnika (stąd skrót: BFM). Dostępne zarówno debug jak i retail. Używane przy softmodzie.

 • "Dlaczego biosy mają różną wagę plików?"
  Niektóre biosy debug mają w sobie więcej kodu i niemożliwe jest, aby wszystko "pomieścić" w 256k. Biosy 1MB to na ogół biosy pod konkretne chipy takie jak np. Xecuter (X2_5035 nie dość że wszystko odczytuje z pliku tekstowego to dodatkowo ma "w sobie" jeszcze tryb debug).

 • "Mogę wgrać bios 256k na kość 512k?"
  Tak, ale trzeba ten bios uprzednio "przerobić" do 512k odpowiednim programem (są programy dedykowane dla danych biosów czy też pod konkretne chipy). Wbrew pozorom nie można na końcu dopisać 256k samych FFh.

 • "Mogę wgrać bios 512k na kość 256k?"
  Ciekaw jestem jak Ty to sobie wyobrażasz. :) Podobnie jak w pytaniu powyżej, bios trzeba "przerobić".

 • "Który jest najlepszy?"
  Do Xboxa powstało dziesiątki hacków firmware w najprzeróżniejszych odmianach, które dodatkowo można edytować wedle własnych potrzeb. Opisywać każdego z nich nie ma sensu (jest ich zbyt wiele). Najlepsze (najpopularniejsze) to Evox M8+ i Xecuter2 5032.

 • "Czym flashować kości i chipy?"
  Dashem Evox (w *.ini trzeba dodać flash ID i wielkość kości), programami X-Flash (poleca się nim flashować Aladdiny i SST49LF020), Raincoat i inne oparte na Linuksie (wszystkie bootloadery mają opcję flahsowania).

 • "Jak mogę rozpoznać jaki mam bios?"
  Na podstawie jego sumy kontrolnej. Jest to jednak dość złudne, ponieważ każdy bios można edytować wedle własnych potrzeb np. można zmienić ścieżkę do bootowanego *.xbe, loga, napis, kolory etc. Jeśli komuś się za bardzo nudziło ;) i wgrał Ci do konsoli taki wynalazek to nie masz szans na rozpoznanie biosu.

  Wracając do sum kontrolnych: np. Dashboard Evox rozpoznaje bios po jego md5 zapisanym w evox.ini. Można też samemu zdumpować bios za pomocą Config Magic i sprawdzić go na PC.

 • "Jak i czym mogę edytować mój bios?"
  Bios można edytować wyłącznie na komputerze - "w locie" nie jest to możliwe. Oczywiście w razie niepowodzenia, błędu Twojego, programatora lub programu, którym flashujesz kość, Twoja konsola będzie się nadawać do wyrzucenia (a konkretnie: trzeba będzie przeflashować kość na zewnętrznym programatorze).

 • "Na jakiej kości znajduje się mój bios?"
  W modelach od 1.0 do 1.5 na Flashu, w 1.6 niestety już na ROM - jak sama nazwa wskazuje nie da się ich przeflashować.

  W większości modchipów również jest to kość EEPROM.

 • "Gdzie znajduje się kość z biosem?"
  W okolicach LPC. W zależności od wersji konsoli może mieć 40 lub 32 nóżki. W wersjach 1.6 zastosowano ROM, który nazywamy Xcylope.

  Oczywiście jeśli posiadasz modchip to i na modchipie - na którym to właśnie jego kość będzie flashowana.

 • "Czy ryzykuję coś flashując bios konsoli/chipa?"
  Naturalnie, że tak. W razie niepowodzenia konsola zacznie fragować. Ratuje Cię wtedy tylko programator.

  Niektóre modchipy posiadają swój własny bios, którego nie da się nadpisać (wówczas np. w Evoxie dostaniesz komunikat: "Flash not writable) lub kilka banków z biosami (jeśli jeden z nich uległ uszkodzeniu lub jest wgrany na nim "nieodpowiedni" bios, należy się przełączyć na kolejny). Choć to też zależne jest od chipa np. DuoX2 flashuje każdy z banków oddzielnie, ale np. Xecuter 2.6 wymaga "sklejenia" dwóch biosów.

Ten artykuł komentowano 57 razy. Zobacz komentarze.

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /mnt/ssd1/html/IncPhp/html/ReklamaArtykulyLewa.php:40) in /mnt/ssd1/plikiDoAdmina/class/artykul.class.php on line 809