Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] FreeMCBoot i ESR

FAQ - ESRFAQ - czyli najczęściej zadawane pytania:


Aspekty patchowania:
 • "Który patcher jest najlepszy?"
  Wszystkie robią to samo, ale jako że każda sroka swój ogon chwali, polecam oczywiście ESR Disc Patcher napisany przez ffgrievera.

 • "Czy muszę patchować gry?"
  TAK, wszystkie tego rodzaju programy wymagają patchowania na tzw. PS2DVDV (lub tzw. ESR Disc, kwestia nazewnictwa). Tego się NIE da obejść ze względu na specyfikę zabezpieczeń PS2. Jeśli ktoś twierdzi inaczej to po prostu kłamie lub nie ma pojęcia o czym pisze! Wspomniane patche ograniczają się jedynie do edycji tablicy UDF, nie ingerując przy tym ani w kod gry, ani nawet w strukturę LBA. Są można by rzec nieinwazyjne. Opis patchowania na jednej z wcześniejszych stron.

 • "W jaki sposób patchować gry?"
  Odsyłam do strony na której szczegółowo opisałem proces patchowania gier.

 • "Czy każdą grę da się spatchować i odpatchować?"
  Spatchować da się każdą, która jest kopią z oryginalnego nośnika. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ wiele pirackich kopii (głównie tych, które były przebudowywane dla Swap Magica), nie posiada tablicy UDF tylko samo ISO9660. CDVDMANowi nie jest to do szczęścia potrzebne, dlatego UDF nigdy nie był niezbędny - aż do tej pory. Programy patchujące jak ESR Disc Patcher czy Memento Disc Patcher, modyfikują tablicę UDF - nie dodają własnej, więc jeśli jej nie ma to oczywistym jest, że program niczego z takim obrazem nie zrobi.

  Z odpatchowaniem jest analogicznie, choć nie widzę w tym sensu (wiele modchipów i tak wymusza na mechaconie weryfikację nośnika jako PS2CDVD). Także uprzedzając pytanie: tak spreparowaną kopię można uruchamiać zarówno na konsoli z modchipem jak i fmcb+esr na karcie.

 • "Czy da się spatchować grę nie robiąc jej obrazu?"
  Jedna z najgłupszych teorii jakie można zasłyszeć od sprzedawców na aukcjach internetowych to ta o rzekomym patchowaniu nośników w napędach. NIE, oczywiście że nie da się. DVD-/+R są jednokrotnego zapisu, z kolei -RW trzeba by najpierw sformatować, a dopiero potem wgrać cały, zmodyfikowany obraz.

 • "Nie mogę spatchować gry, pojawia się komunikat: No UDF description find"
  Kup oryginalną grę... Albo zrób obraz samemu od nowa z dwoma systemami plików: i ISO9660 i UDF. Niektóre gry posiadają zabezpieczenie w postaci sprawdzania pozycji plików na płycie i więc warto zadbać o takie samo LBA jak na oryg. nośniku (i koło się zamyka ;P).

 • "Nie mogę spatchować gry, pojawia się komunikat: &#-96;"
  Takie hieroglify ukażą się przy próbie patchowania obrazu CD.

 • "Czy to normalne, że po spatchowaniu znikają pliki gry i pojawiają się tylko dwa foldery?"
  Całkiem normalne - tak właśnie musi być. Oczywiście pliki wcale nie znikają, po prostu zawartość obu fs jest różna i nowe systemy operacyjne i managery obrazów najwyższy priorytet mają dla UDF -dlatego widać tylko DVD-Video.

Kompatybilność:
 • "Czy wszystkie gry są kompatybilne?"
  Nie i prawdopodobnie nigdy nie będą. Zdecydowana większość jest - testowanych były setki tytułów. Garstkę, która nie jest można przecież uruchamiać z dysku twardego (za pomocą HDLoadera). Nigdzie nie widziałem w sieci żadnej tego rodzaju listy, mogę za to polecić prześledzenie tego tematu, w którym użytkownicy wpisują wersję ESR, sposób uruchamiania, region gry i oczywiście jej tytuł.

 • "Skąd mam wiedzieć które gry są kompatybilne?"
  Jest kilka takich list w internecie, ale nie są kompletne i co ważniejsze, nie są miarodajne (czasem zgłaszane są gry, które są kompatybilne, ale użytkownik jeszcze mało wie o uruchamianiu kopii ;)).


Obsługiwane formaty:
 • "Czy mogę używać cheat device i oglądać divx z płyt?"
  Tak, ale NIGDY z poziomu OSDSYS (browsera). Do tego celu trzeba niestety użyć ESR (wersję mc card lub w wersji z gui wybrać Launch App - uruchomi się uLE i dopiero z jego poziomu uruchamiamy dany program). To samo tyczy się SMSa i płyt z filmami.

 • "Czy ESR odtwarza gry z dysku, divx, mp3 itp?"
  NIE. Od tego są dodatkowe programy, w które należy się zaopatrzyć. Żaden modchip, Swap Magic czy inny wynalazek sam z siebie nie odtwarza filmów i muzyki, ani nie uruchamia gier z HDD! Na wielu aukcjach internetowych wypisywane są idiotyzmy, aby zwabić nieświadomego klienta.

 • "Czy ESR odtwarza gry na DVD9 (DVD DL)?"
  Tak, ESR obsługuje płyty dwuwarstwowe. Szczegóły na stronie poświęconej ESR.

 • "Czy ESR obsługuje gry z PSXa?"
  Nie i nigdy nie będzie.

 • "Czy ESR obsługuje gry na CD?"
  Nie i prawdopodobnie nigdy nie będzie - ESR nie jest już rozwijany. Teoretycznie byłoby to możliwe stosując CDX lub UMCDR, ponieważ drugim formatem, który jest przepuszczany z nagrywanych nośników przez napęd jest AudioCD, ale jak już wsześniej wspomniałem, ESR przestał być rozwijany i szanse na to są raczej niewielkie.

 • "W jaki sposób mogę więc uruchomić gry na PS2 z CD?"
  W żaden sposób. Można przenieść grę z CD na DVD, ale wiąże się to z szeregiem problemów jeśli gra sprawdza LBA swoich plików.

 • "Z jakich płyt mogę uruchomić gry za pomocą ESR?"
  Tylko i wyłącznie z DVD-R, DVD+R i DVD-RW - jednowarstwowe lub dwu.

Uruchamianie kopii:
 • "Co oznaczają poszczególne kolory podczas uruchamiania gry?"
  Kolory są informacją dla autora programu co konkretnie w danej chwili robi ESR, raczej mało istotne i niezrozumiałe dla docelowego użytkownika.

 • "Pojawia się logo ESR/wybieram opcję LaunchAPP i dalej mam czarny ekran."
  ESR czeka na weryfikację nośnika przez napęd. Jeśli ten go nie zweryfikuje będzie tak czekać do końca wszechświata. ;) Przyczyną jest słaby laser w konsoli, słaba jakość wypalenia i/lub płyty. Możliwe też, że gra nie została spatchowana.

 • "Włącza się gra i obraz staje na różowym ekranie"
  Przyczyną jest słaby laser w konsoli, słaba jakość wypalenia i/lub płyty

Pozostałe:
 • "Czy mogę skopiować pliki ESR na drugą kartę i będzie działać?"
  Tak, to zwykły program, który nie ingeruje w system plików karty pamięci, ani w żaden sposób nie jest przypisany do memorki czy nawet konsoli.

 • "Czy jeśli chcę zmienić wersję ESR na nowszą, muszę ją od nowa instalować?"
  Nie, wystarczy zastąpić starą, nową wersją.

 • "Czy to jest legalne?"
  O ile używasz kopii swoich oryginalnych gier oczywiście, że tak.


Ten artykuł komentowano 1133 razy. Zobacz komentarze.