Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] FreeMCBoot i ESR

Wstęp

Odkąd słuch zaginął po VAST (i w opozycji do niego FreeVAST), chyba każdy już stracił nadzieję na jakikolwiek exploit tego rodzaju. Niedługo potem na rynku pojawił się Memor32, który oferował dokładnie to co było tak szumnie zapowiadane - oczywiście po zmianie fw od Memento Team (prawdopodobnie za fw i za kartą stoi ta sama grupa - ot, tak dla niepoznaki ;)). Nie minęło dużo czasu, a Datel wypuścił swój konkurencyjny produkt: Memory Plus. Niestety są to produkty komercyjne, za które w naszym kraju przychodzi płacić znacznie drożej i których rozwój zdaje się już zatrzymał. Ponadto kompatybilność z grami pozostawia jeszcze sporo do życzenia.

Co z darmowymi exploitami tego typu? Do niedawna tylko kilka osób na świecie takowe posiadało - niestety o public release nie mogło być mowy ze względu na wykorzystane Sony'owskie moduły i biblioteki. No właśnie - do niedawna, bowiem dzięki Jimmykaelkael scena homebrew wzbogaciła się o pierwszy, darmowy exploit BxEXEC, który w obecnej fazie rozwoju jest już całkowicie legalny.Po uruchomieniu konsoli z wgranym na kartę exploitem (w dowolnym porcie), ten uruchomi wskazany w pliku konfiguracyjnym program. Exploit działa obecnie z każdym modelem konsoli, ale tylko na tej karcie pamięci na którą był wgrywany (MC ID). Może być używany zarówno przez użytkowników modchipów (choć na niektórych mogą wystąpić problemy) jak i np. Swap Magic (można wówczas zapomnieć o patchowaniu smfix'ami, przebudowie obrazów, odświeżaniu TOC, braku obsługi DVD9 i wielu, wielu innych bolączkach SM).


Exploit doskonały?

He he oj nie, zdecydowanie nie i czas właśnie na łyżkę dziegciu. Ze względu na specyfikę zabezpieczeń PS2, zanim bios konsoli uzyska dostęp do zawartości płyty, bios napędu musi ją wcześniej zweryfikować jako poprawną. W tym miejscu sprawa się komplikuje, ponieważ musimy oszukać fw napędu, tak aby myślał że ma do czynienia z DVD-Video. Dlaczego akurat DVD-Video? Ponieważ jako jedyne może być uruchamiane z nośników DVD+/-R/RW (SL/DL). Firmware sprawdza czy w TOC znajdują się dwa foldery: VIDEO_TS, AUDIO_TS i dwa pliki: *.ifo, *.bup (wystarczy 1s czarnego ekranu). Jeśli tak, to płyta DVD zostaje rozpoznana jako DVD-Video.

Na chwilę obecną FreeMCBoot, zgodnie z intencją autora, pozwala uruchamiać tylko i wyłącznie programy homebrew (mc, mass, dvd) i oryginalne gry. Od czego jest jednak wyobraźnia? Za jego pomocą możemy uruchomić np. HDLoadera, uLELFa i ESR, który został napisany specjalnie z myślą o kopiach oryginalnych gier (więcej o tym programie na kolejnych stronach).

Ten artykuł komentowano 1133 razy. Zobacz komentarze.