Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] FreeMCBoot i ESR

Aplikacja ESRZe względu na fakt, że FreeMCBoot (zgodnie z intencją autorów) nie pozwala na odczytanie kopii gier, ffgriever napisał program który tę niedogodność eliminuje.

ESR, bo tak nazywa się program, pozwala na zabootowanie spatchowanych kopii (szczegóły na poprzedniej stronie) na płytach DVD (oczywiście gry na oryginalnym nośniku też, ale to potrafi i FMCB). Co zatem z kopiami na CD? Niestety nijak. Nie są i prawdopodobnie nigdy nie będą obsługiwane (nawet UMCDR/CDX). Co prawda nie jest to niemożliwe, ale dość kłopotliwe.

Podobnie jest z kopiami dla PSX, o których od razu należy zapomnieć. Memento Team zapowiada ich obsługę - niestety jest to zwykłe marketingowe gadanie, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
 

ESR - wersja tekstowa (PS2) (testowane na wersji beta R9b)

Jak sama nazwa wskazuje, wersja ta działa wyłącznie w trybie tekstowym. Dostępna jest w trzech wersjach:
 • MCard:
  Uruchamia mcx:/BOOT/BOOT.ELF lub mcx:/B?DATA-SYSTEM/BOOT.ELF z karty pamięci (gdzie "x" - to numer slotu, a "?" etykieta regionu konsoli). "PS2DVD-Video" musi być w napędzie. Wersja ta jest przydatna np. do odpalania uLELFa z supportem dla DVDV.

 • Direct:
  Po prostu uruchamia grę, znajdującą się w napędzie.

 • Direct Off:
  Jak wyżej z tym, że sam usuwa się z pamięci po pierwszym pełnym resecie IOP (zwalnia zhookowane syscalle).


ESR - wersja gui (PS2) (testowane na wersji GUI-test2)

Pomimo dziwnej nazwy ;] jest to ESR beta r9b, tyle że z przyjaznym dla początkującego użytkownika gui.


Po uruchomieniu programu przywita nas bardzo ładne GUI. ;) Po menu programu poruszamy się lewo-prawo (górny panel) i góra-dół (dolny panel). "Iks" i "kółko" zaznaczają checkbox'y. Start uruchamia podświetloną opcję na górnym panelu.

Opis opcji na górnym panelu:
 • Launch DVD
  Uruchamia płytę DVD w napędzie z wybranymi opcjami (o których za chwilę). Płyta oczywiście musi być spatchowana (zawierać DVD-Video).

 • Launch APP
  Uruchamia program na karcie pamięci z obsługą DVDV. Szczegóły w opisie wersji tekstowej MCard.

 • Launch OSDSYS
  Uruchamia PS2 Browser.

Opis dodatkowych opcji (checkbox):
 • Disable ESR after first IOP Reset
  ESR przestaje działać po stronie EE co jest jednoznaczne z faktem usunięcia jego po następnym resecie IOP.

 • Use Synchronous Mode
  Załącza tryb synchroniczny (nie opuszcza funkcji czytającej, dopóki wszystko nie zostanie przeczytane). ESR zajmie wtedy minimalną możliwą ilość pamięci (około 3.5kB). Dla IOPRP270 i wyższych odczyt będzie w pełni asynchroniczny (czyli taki jaki powinien), ale dla niektórych IOPRP254-IOPRP270 i dla wszystkich poniżej IOPRP254 będzie synchroniczny (bez tego te gry w ogóle by nie działały, bowiem ta wersja ESR nie zawiera w ogóle kodu odpowiedzialnego za asynchroniczne czytanie na tych starych modułach.

  Wszystko wtedy działa znacznie wolniej, a FMV potrafią poważnie klatkować. Używać tylko w przypadku problemów z grami.

 • Spoof Media Type
  Zaznaczenie tej opcji sprawia, że ESR będzie do strony IOP zwracał informacje o włożonej płycie CD. Opcja niezbędna przy grach przeniesionych z CD na DVD - o ile oczywiście te nie były wcześniej patchowane programami Sonix'a takimi jak np. DVD Scan czy Console Media Patcher (czego lepiej nie robić - programy te są dość zawodne).

Po ustawieniu odpowiednich opcji wkładamy płytę do napędu, czekamy na jej weryfikację (chyba, że już wcześniej to zrobiliśmy) i wciskamy Start.

Ten artykuł komentowano 1133 razy. Zobacz komentarze.