Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści



[X360] Kopiowanie i nagrywanie gier

Dlaczego mi nie działa?



Wykonaliśmy już obraz gry, zweryfikowaliśmy, a nawet nagraliśmy na płytę. Wkładamy do konsoli i co? Nie działa! Dlaczego nasza konsola może nie odczytać tak wykonanej kopii, postaram się pokrótce wyjaśnić.


Nagrywanie:

DVD5 czy DVD9?

Bez względu na rodzaj gry - czy jest to tytuł dla Xbox'a (potocznie określany: X1), czy też dla Xbox'a 360 (potocznie: X360 lub X0), zawsze, ale to zawsze należy nagrywać na dwuwarstwowych płytach DVD (potocznie: DVD9 lub DVD DL).


Jakość płyt i nagrania:

Nagrywarka jak i płyty nie mogą być firmy krzak, ponieważ podobnie jak PS2 czy GC, X360 jest bardzo wrażliwa na jakość wypalenia - szczególnie drugiej warstwy, która ma kluczowe znaczenie podczas weryfikacji, a która zwykle zawiera znacznie więcej błędów jak pierwsza. Zalecam Verbatimy (byle nie od CMC Magnetics ;]).


Plus czy Minus? R czy RW?

Zdecydowanie DVD+R. Między innymi dlatego, że może przedstawiać się konsoli jako DVD-ROM. DVD+/-RW nie powinno się używać z tego względu, że z tych nośników trudniej będzie napędowi zweryfikować płytę.


Book Type:

Kolejną rzeczą, o której bezwzględnie należy pamiętać jest Book Type dla nośników DVD+R. Jeśli nie zostanie ustawiony na DVD-ROM, konsola w ogóle nie odczyta płyty. Jeśli nasza nagrywarka wspiera bitsetting należy zawsze ustawiać ten parametr przed nagraniem płyty. Niektóre nagrywarki, jak np. ta użyta przeze mnie, automatycznie ustawia Book Type dla dwuwarstwowych DVD+R na DVD-ROM. Inne z kolei w ogóle nie obsługują takiej funkcji - wtedy nie ma innej rady jak nagrywać na płytach DVD-R.

Obsługę zmiany bitsettingu można sprawdzić na stronie producenta danej nagrywarki, w recenzjach na niezależnych portalach (np. CDRinfo.pl) lub po nagraniu nośnika w ImgBurn - wybrać "Tryb" > "Odczyt" i skierować swoją uwagę na opis płyty, gdzie po zjechaniu na dole suwakiem powinno widnieć:

Physical Format Information (Last Recorded):
Book Type: DVD-ROM



Layer Break:

Ostatnia rzecz to odpowiedni Layer Break, czyli sektor po którym, dane nagrywane są na kolejnej warstwie płyty. Jeśli będzie niepoprawny napęd nie odczyta nośnika. Większość programów do nagrywania pozwala określić użytkownikowi swój własny LB. Można też go wpisać do arkusza dyrektyw (itp.), aby aplikacja sama ustawiła go z tegoż właśnie pliku.
  • dla Xbox - 1913776
  • dla X360 - 1913760
Można też sprawdzić już po nagraniu nośnika np. w ImgBurn. Należy wybrać opcję "Tryb" > "Odczyt" i skierować swoją uwagę na opis płyty, gdzie po zjechaniu na dole suwakiem powinno widnieć (przykład dla gier z X360):

Layer Information:
Layer 0 Sectors
: 1 913 760 (50%)
Layer 1 Sectors: 1 913 728 (50%)



Firmware:

Zawsze na płycie z grą, znajduje się wydzielony obszar (umownie można nazwać go "partycją") z DVD-Video, na której mamy krótki filmik i od czasu Wave3, także firmware konsoli. Każda zmiana w obrębie tej partycji (z której napęd wylicza jej sumy kontrolne), to kolejna fala (z ang. Wave, chociaż banów też ;]). Różne firmware napędu konsoli, odczytują różne wersje Wave. Głównie dlatego posiadacze starszych wersji, nie są w stanie odczytywać poprawnych kopii nowych gier.

Prawdopodobnie posiadacze starszych firmware napędu (np. Xtreme) lub modchipów na napęd nie muszą się martwić o to czy kopia zostanie zabootowana czy też nie, ponieważ te nie sprawdzają czy kopia jest poprawna (zgaduję, nie wiem - nigdy nie używałem). iXtreme w trosce o graczy, którzy nie interesują się sceną, został tak zaprojektowany, aby w razie niepowodzenia przy weryfikacji sum kontrolnych, w ogóle nie uruchamiać gry.

Poniżej przedstawiam spis wersji iXtreme, która - co uruchamia (bez wyszczególnienia dla jakich napędów).
  • iXtreme w wersji 1.5 (i wcześniejsze)
    Nie uruchomią żadnej gry powyżej Wave3 włącznie, czyli dla ułatwienia: żadnej gry która na płycie ma folder $SystemUpdate.

  • iXtreme w wersji 1.5.1
    Uruchomi każdą grę - w ogóle nie sprawdza sum kontrolnych.

  • iXtreme w wersji 1.6/1.6.1
    Nie uruchomi gier powyżej Wave3 bez płyty aktywacyjnej, która umożliwia zabootowanie kopii bez jej sprawdzenia.

Ten artykuł komentowano 11 razy. Zobacz komentarze.