Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści



[PS3] Twoja własna kopia zapasowa danych

Kopia flash



Do pełni szczęścia brakuje Ci już tylko obrazu pamięci flash, NAND lub NOR (zależnie od modelu konsoli jaki posiadasz), czyli pamięci na której PS3 przechowuje firmware. Po co Ci obraz flashek? Na wypadek, gdybyś złapał bricka podczas nadpisywania plików na dev_flash np. podczas aktualizacji czy downgrade'u (tylko w nielicznych przypadkach konsola pozwala na wejście do recovery lub uruchomienie Factory Service Mode).

Poprawny obraz w prawie każdym przypadku ratuje użytkownika przed wyrzuceniem konsoli na śmietnik. Jest to niezwykle istotna rzecz, ponieważ w sytuacji uszkodzenia jakiegoś kluczowego dla działania systemu pliku, tablicy etc. żaden autoryzowany serwis, ani nawet serwis Sony nie będzie w stanie naprawić konsoli w inny sposób niż wymieniając całą płytę główną (co w przypadku starszych modeli nie jest już możliwe - nie są produkowane).

Obraz taki można wykonać albo za pomocą tzw. flashera, czyli modchipa lutowanego do płyty głównej (Infectus (relikt minionej epoki), E3 Flasher lub Progskeet) albo za pomocą programu z poziomu GameOS lub OtherOS++. Wgrywanie takiego obrazu odbywa się oczywiście tylko i wyłącznie za pomocą flasherów - nie ma możliwości programowej aby to zrobić (jeśli konsola pozwala na wejście do FSM to bezpieczniej jest wgrać fw z paczki *.pup). Z poziomu OtherOS++, a ściślej rzecz ujmując, z poziomu Linuksa, masz do dyspozycji w zasadzie tylko jedno narzędzie, czyli "dd". Z poziomu GameOS, czyli za pomocą programu uruchamianego w XMB jest kilka: polecany przeze mnie Memdump, multiMAN Cobra Manager (wcisnąć Select w podglądzie heksadecymalnym) i JaicraB Preloader Advance (na konsolach NAND nie sczytuje boot loadera!) lub Rebug Toolbox.


1. Przygotuj sobie pendrive (tablica partycji MBR, system plików FAT32), który na pewno nie posiada żadnych bad sektorów. Będzie to nośnik na który zrzucony zostanie obraz pamięci flash konsoli, zależnie od posiadanego modelu PS3: 16MB lub 256MB.

2. Zainstaluj i uruchom program Memdump (testowane na wersji 0.1).



3. Wciśnij krzyżyk aby rozpocząć wykonywanie obrazu kości na np. pendrive. Pozostałe opcje, dzięki którym można wykonać zrzuty pamięci LV1/LV2 i skopiować eEID nie mają żadnego znaczenia dla wykonywania obrazu NAND/NOR.




Po zakończeniu dumpowania na Twoim pendrive pojawi się plik "flash_stor_35500.bin" wraz z logiem z całego procesu.

Skopiuj obraz na komputer, usuń go z pendrive'a i powtórz wszystkie czynności jeszcze raz. Zrób tak kilka razy i porównaj ze sobą sumy kontrolne wszystkich dumpów. Po co? Aby wyeliminować ewentualne błędy podczas odczytu/zapisu, które miałyby tragiczne w skutkach konsekwencje. Jeśli posiadasz modchip, to samo zrób z obrazami wykonanymi za jego pomocą. br />
Upewnij się też, że wykonany obraz jest poprawny i kompletny (szczególnie istotne dla posiadaczy konsol z NAND).



CDRinfo.pl
2011-VIII-01/2013-IX-06


Ten artykuł komentowano 16 razy. Zobacz komentarze.