Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS3] Twoja własna kopia zapasowa danych

Kopia posektorowaPosektorowa kopia dysku

Kopia zawartości dysku twardego, jaką można wykonać z poziomu komputera sczytując każdy po sobie sektor i tym samym tworząc obraz całego dysku. Jest to jak dotąd jedyna możliwość ze względu na szyfrowanie HDD unikalnym, kluczem dla każdego modelu PS3 z osobna. Zalecam wykonać taką kopię przed operacją przenoszenia danych z jednej konsoli na drugą za pomocą Data Transfer Utility, ponieważ wspomniane narzędzie jest zabugowane (nie zawsze przenosi, a dane z konsoli "dawcy" są kasowane) i nie można mu w 100% ufać. Podłączanie dysku twardego z PS3 do komputera opisałem w osobnym artykule, traktującym o sprawdzaniu parametrów S.M.A.R.T (co również przy okazji polecam zrobić). Pamiętać należy, aby po podłączeniu HDD, NIE zgadzać się na proponowane formatowanie dysku, tworzenie tablicy partycji etc.

W każdym innym przypadku taka kopia nie ma żadnego sensu, ponieważ można ją przywrócić wyłącznie: (wszystkie poniższe warunki muszą być spełnione)
  • na konsoli, z której obraz dysku pochodzi,
  • na konsoli z tą samą wersją fw (dotyczy wyłącznie modeli z NOR flash),
  • na dysku z tą samą wersją fw (nie mylić z fw konsoli!)
  • na dysku z którego obraz był robiony,
  • na dysku o tym samym numerze seryjnym,
Prawdopodobnie Sony wprowadziło tak surowe restrykcje, aby użytkownik nie mógł zamiennie używać kilku dysków twardych.


Kopię posektorową można wykonać teoretycznie dowolnym programem do tworzenia obrazów dysków twardych, które taką możliwość oferują. Niestety większość które przetestowałem albo nie widziała HDD, albo nie chciała wykonać obrazu. Jedyny program jaki polecam i jedyny, z którym nie napotkałem żadnych problemów był DMDE.


Tworzenie obrazu:

1. Uruchom program, zaznacz "Urzadzenia fizyczne" i wybierz dysk PS3. W moim przypadku jest to "Physical Drive 1". Poznasz po oznaczeniach modelu, które DMDE wyświetla pod polem z nośnikami - w moim przypadku jest to Hitachi HTS542580K9SA00. Opcja "Pokaż partycje" nie ma znaczenia, ponieważ raz że dysk jest szyfrowany, a dwa że jest to system plików nieobsługiwany przez DMDE. Zatwierdź klikając w przycisk "OK".


Dostaniesz następujący komunikat, którym się nie przejmuj. Ze względu na to co napisałem wyżej, jest to całkowicie normalne zachowanie programu.2. Przejdź do menu "Narzędzia" i wybierz opcję "Kopiuj sektory...".3. W menu przypisanym do "Źródło" kliknij w "Urządzenie...", a program sam wypełni pola z ilością sektorów. Checkbox "kopia wsteczna" należy zostawić pusty. W polu "Docelowy" kliknij na przycisk "Plik" i wybierz miejsce na obraz dysku twardego. Oczywiście ilość wolnego miejsca musi być równa lub większa niż dysk PS3, którego obraz chcesz utworzyć (DMDE w testowanej wersji nie wspiera kompresji) jak również zapis obrazu musi być wskazany na innym dysku niż ten od PS3. Na koniec kliknij w przycisk "OK'.4. Jeszcze jedno potwierdzenie dokonanych wyborów i program przystąpi do kopiowania dysku twardego PS3 sektor po sektorze. Kiedy okienko z paskiem postępu zniknie, oznacza to że DMDE skończył tworzyć obraz i można już go zamknąć.

Wgrywanie obrazu:

5. Zapis dysku z pliku obrazu wygląda podobnie - wykonujesz te same czynności co w punktach 1 i 2. Tym razem w "Źródło" klikasz w przycisk "Plik" i wybierasz obraz wcześniej utworzonego dysku. W polu "Docelowy", "Urządzenie" wskazując dysk PS3.
6. Zatwierdź swój wybór i odczekaj aż zniknie okno z paskiem postępu.
Ten artykuł komentowano 16 razy. Zobacz komentarze.