Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] Formatowanie kart pamięci

WstępJak wiadomo, PS2 Browser (gry oczywiście też) pozwala formatować karty tylko i wyłącznie raz, czyli wszystkie nowo zakupione memorki, które pierwszy raz włożymy do konsoli. Niestety system korekcji i oznaczania bad blocków nie zawsze działa tak jak powinien (szczególnie w przypadku nieoryginalnych i nielicencjonowanych kart), dlatego też z czasem może dojść do sytuacji kiedy PS2 będzie z uporem maniaka zapisywać dane na uszkodzonym sektorze. W takim przypadku jedyną radą jest ponowne przeformatowanie całej karty.

Obecnie jedynymi programami, służącymi do tego celu są Memory Card Formatter i Memory Card Killer. Pierwszy jest dość ubogi, bowiem czyści jedynie tablicę. Drugi potrafi formatować kartę na niskim poziomie, jednak nie radzi sobie z niektórymi memorkami powyżej 8MB. Podobnie jest z komercyjnymi programami (np. programy Datela).

W obliczu tych wszystkich niedogodności postanowiliśmy z ffgrieverem przygotować, zupełnie nową aplikację, która nie tylko pozbawiona jest wad poprzedników, ale i oferuje znacznie więcej możliwości, na dodatek z prostym w obsłudze GUI w języku Polskim! (oczywiście jest też i wersja "dla reszty świata").


Memory Card Annihilator pracuje na kartach 8, 16, 32, 64 i 128MB (przy formatowaniu użytkownik może sam definiować rozmiar). W przypadku kart dla PSXa program obsługuje wyłącznie karty 1Mb (lub większe, ale pracować będzie zawsze tylko na wybranej sekcji) - karty o większej pojemności, stosujące kompresję danych nie były testowane. Nie wszystkie katy pamięci dla PSX/PSOne będą widziane, ale za to już należy winić Sony ich sterownik/kontroler.

Na dzień dzisiejszy, czyli w wersji 1.0, Memory Card Annihilator potrafi:
  • Odformatować, czyli przywracać do stanu fabrycznego karty dla PS2 i PSX w obu slotach.
  • Formatować karty pamięci dla PS2 i PSX w obu slotach.
  • Tworzyć obraz kart dla PS2 i PSX na dysku twardym (IDE) lub pamięci masowej (USB).
  • Przywracać obrazy kart z ww. nośników.


Niniejszy tutorial to niejako przewodnik po możliwościach i funkcjach programu (również tych ukrytych, dostępnych wyłącznie z wiersza poleceń). Memory Card Annihilator można pobrać z naszego działu download i jest w trzech wersjach.
  • wersja Polska z GUI (PAL)
  • wersja Angielska z GUI (NTSC)
  • wersja Polska tylko z wierszem poleceń
  • wersja Angielska tylko z wierszem poleceń

Ten artykuł komentowano 25 razy. Zobacz komentarze.