Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[XBX] Wymiana dysku twardego

WstępXbox jako pierwsza w historii konsola, została wyposażona w swój własny dysk twardy o niebagatelnej pojemności bliskiej... 10GB. Na save'y to może i jest to wystarczająca ilość, ale dla prawdziwego gracza, chcącego mieć wszystkie swoje gry, programy, filmy i utwory z pewnością już nie. Na szczęście z pomocą przychodzi scena, dzięki której zmiana dysku nie stanowi już problemu.

UWAGA: Tutorial dotyczy wyłącznie użytkowników, którzy mają na pokładzie tsopy/modchipy z biosami, które podczas bootowania konsoli nie sprawdzają HDD (czyli większość np. Evox M8+). Osoby, które korzystają z tzw. "przeróbki bezchipowej" (soft-mod) nie wymienią w ten sposób dysku!


Mini FAQ:
 • "Czy każdy dysk będzie kompatybilny?"
  Każdy na ATA, nie każdy za to da się zablokować.

 • "Czy mogę podłączyć dysk na SATA?"
  Absolutnie nie ma takiej możliwości (chyba, że poprzez konwerter z PATA na SATA, ale nigdy nie miałem z tym styczności także nie wiem jak się spisują i czy w ogóle się zmieszczą...).

 • "Czy mogę nie blokować dysku?"
  Na większości biosów można grać itp. na odblokowanym dysku. Nie wiem co na to M$Dash, ponieważ już dawno się go pozbyłem. Na soft-modzie zablokowanie dysku jest niestety niezbędne.

 • "Jakie dyski można, a jakich nie można zablokować?"
  Jest sporo takich list w sieci np. na forum xbox-scene.com.

 • "Jak duży dysk mogę zamontować?"
  Teoretycznie tylko 137GB (LBA28), ale nowe biosy mają już pełną obsługę dysków do... 2.2TB (LBA48).

 • "Jaki ty masz dysk?"
  To bez znaczenia - każdy dysk na ATA będzie dobry. Osobiście kupiłem Seagate Barracuda 250GB, a konkretnie model ST3250820A - skusiła mnie pięcioletnia gwarancja :).

 • "Czy mogę stworzyć partycje i wgrać dasha z poziomu PC?"
  Absolutnie żaden OS nie obsługuje FATX i mimo iż jest kilka eksploratorów partycji w tym systemie (są też sterowniki dla systemów opartych na NT, ale średnio się spisują), żaden nie potrafi formatować całego dysku.

  Osoby które interesowały się softmodem, wiedzą o programie xboxhdm, który od razu formatuje i partycjonuje dysk - niestety wymaga hotswapa HDD, więc jeśli masz tsopa lub modchip to jest to tylko niepotrzebne ryzyko.

 • "Czy mogę zmienić rozmiar partycji C/E/X/Y/Z?"
  Partycje te mają stałe wielkości i nie ma możliwości ich zmiany. Można jedynie przydzielać odpowiednią ilość na "F" i "G".

 • "Dlaczego tylko mając tsop/modchip można w ten sposób wymienić HDD?"
  Ponieważ softmod to nic innego jak exploit MSDasha (czcionki, cdda, save'a z gry - obojętnie jaki). Ponadto ładowany do pamięci bios jest oryginalny i nie pozwoli na uruchomienie niepodpisanego kodu, tym bardziej z niezablokowanego dysku. Aby na takim Xboxie zmienić dysk należy wgrać na nowy HDD softmod za pomocą xboxhdm (czyli hotswap dysku), ręcznie skopiować dasha+exploit np. za pomocą Xplorer360 (program obsługuje oba FATX) i zablokować dysk swoim hasłem lub wgrać go mając "odpowiednią grę" i spreparowany save (a co za tym idzie, trzeba mieć dostęp do "przerobionej" konsoli).


Komentarze


Komentarze sa dostepne tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow (jezeli masz konto na forum wystarczy sie zalogowac). Jezeli nie, zarejestruj sie (rejestracja jest darmowa).
Nazwa uzytkownika:
Haslo: