Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PSP] Uruchamianie gier i programów z MSD

WstępNiniejszy krótki opis poświęcony jest uruchamianiu homebrew (czyli tzw. "programów domowej roboty", a więc niekomercyjnych i zupełnie darmowych) na każdym z firmware PSP. Nie jest to tak proste jakby się mogło wydawać, tym bardziej że Sony, wraz z kolejnymi update'ami oprogramowania, walczy z piractwem (a przy okazji z całą sceną) jak tylko może, utrudniając życie i nam - zwykłym użytkownikom.


Homebrew dla 1.00 na 1.50

Jedyny bios, który nie posiadał żadnego zabezpieczenia przed uruchamianiem niepodpisanego kodu był 1.00. Wraz z pojawieniem się 1.50, stare programy "przestały działać". Na szczęście scena dość szybko sobie z tym poradziła znajdując lukę w zabezpieczeniach. Niestety aplikację (a konkretnie *.pbp) trzeba trochę przebudować (podzielić) i do tego służy np. program Sei PSP Tool.

Ze względu na Custom Firmware, na którym można bez problemu uruchomić programy zarówno dla fw1.00 jak i fw1.50, taka konwersja jest bardziej ciekawostką niż czymś użytecznym, dlatego też skierowana jest jedynie do użytkowników 1.50, którzy chcą korzystać z programów napisanych pod stary firmware.


Homebrew na wyższych od 1.50

HEN (Homebrew Enabler) powstały dla firmware 2.71, 2.80, 3.03 i 3.50. Umożliwiają uruchamianie programów na oryg. fw, z których (wówczas) nie był możliwy downgrade.


Custom Firmware

Custom Firmware (cfw) jest niczym innym jak hackiem oryginalnego biosu, dzięki czemu nie trzeba już emulować innych fw (za pomocą np. DevHooka), ani korzystać z dodatkowych programów do uruchamiania aplikacji z MSD. Na cfw można uruchomić dowolne programy, napisane pod dowolny z kerneli (czyli 1.00/1.50 i 3.xx). Uwaga ta niestety nie dotyczy PSP Slim & Lite (czyli odświeżonej wersji konsoli), na których można się cieszyć wyłącznie z programów napisanych pod 3.xx (między innymi dlatego, że k1.50 nie obsługuje wyświetlacza w tych modelach).

Ten artykuł komentowano 16 razy. Zobacz komentarze.