Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Klucze i identyfikatory
  3. Bazy danych
  4. Flatz Tools


Przepisywanie save na PlayStation 3

Klucze i identyfikatoryZanim przystąpisz do przepisywania save'a, potrzebujesz odczytać na konsoli szereg istotnych kluczy:


Disc Hash Key i Secure File ID

Teoretycznie oba są unikalne dla każdej gry z osobna - choć deweloperzy niekiedy używają jednego dla więcej niż jednej gry (nie tylko w obrębie kilku regionów tego samego tytułu, ale nawet całej serii). Obecnie DHK nie jest sprawdzany, a więc nie jest też wymagany. Czy klucze można odczytać z zamontowanej przez backup manager gry? Teoretycznie tak, ale odradzam bowiem można dostać nieprawdziwe dane. Zawsze więc odczytuj je z oryginalnej gry (nie może być nieoryginalna i nie może to być gra debug, prawdopodobnie można odczytać z kiosk-ów, ale gwarancji na to też nie ma).

1. Zainstaluj wszystkie trzy programy: Data Dumper, Disc Hash Key Dumper Loader i Secure File ID Dumper Loader. Uwaga: są osobne wersje dla CFW 3.55 i CFW 4.21/4.30 (z również osobnymi wersjami spatchowanych modułów *.sprx!).

2. Zresetuj konsolę, aby wyczyścić całą aktualną pamięć LV2.

3. Uruchom Disc Hash Key Dumper Loader. Konsola kilka razy zapiszczy i wróci do XMB.


4. Odpal grę z której chcesz sczytać DHK po czym wyjdź z niej (wciśnij PS Button i wybierz opcję Quit Game).

5. Po powrocie do XMB uruchom Data Dumper, który po chwili powinien sam się wyłączyć.

6. Skopiuj gdzieś (np. na pendrive, czyli na "dev_usb006/") plik "dev_hdd0/tmp/dumps.bin". Zawierać powinien co najmniej 32b (jeśli jest pusty lub zawiera mniej danych należy spróbować ponownie sczytać klucz). Jest to zwykły plik tekstowy i DHK zapisany jest w ASCII (może się kilkakrotnie powtarzać, będąc oddzielony znakiem 0Ah).


7. Jeśli odczytałeś już DHK, pora na SFID. Zanim jednak to zrobisz musisz podmienić dołączone do programów moduły: ps3_savedata_plugin.sprx, ps3_savedata_plugin_game.sprx i ps3_savedata_plugin_game_mini.sprx w "dev_flash/vsh/module/" (zalecam najpierw zrobić kopię starych aby nie reinstalować później fw, czyli np. zmienić im nazwy z *.sprx na *.bak). Jeśli podczas tej operacji coś pójdzie nie tak (wyłączą prąd etc.) lub jeśli zastąpisz wersjami nieadekwatnymi do posiadanej wersji fw, konsola złapie semi bricka! Niestety obecnie podmiana modułów jest niezbędna, niewykluczone jednak, że w przyszłości Flatz napisze loader, który będzie je patchować w locie.8. Zresetuj PS3, uruchom Secure File ID Loader, potem grę i spróbuj ją zapisać (jeśli gra używa auto save to też się liczy). Potem wróć do XMB i uruchom Data Dumper.

9. Tym razem plik dumps.bin powinien zawierać listę operacji, które wykonał CellOS na plikach save'a i obok każdej z nich szukany klucz. Jeśli plik jest pusty lub zawiera jakieś śmiecie należy ponownie spróbować go odczytać (po resecie PS3).


10. Jeśli wszystko przebiegło bez problemów, należy z powrotem wgrać stare moduły (większość gier nie będzie poprawnie działać z tym modyfikowanymi do zrzutu SFID).


Console ID i User ID

Ostatnie niezbędne dane to Console ID (czyli IDPS) i User ID (czyli numer użytkownika w "dev_hdd0/home/"). O ile numer można odczytać z PARAM.SFO, podejrzeć managerem plików, albo nawet wyliczyć samemu znając historię tworzonych kont na konsoli, tak z IDPS jest już problem. Użytkownicy CFW wystarczy, że uruchomią multiMAN Cobra Manager i w System Information wyświetli im się pożądany identyfikator. Użytkownicy OFW (czyli oficjalnego oprogramowania z jakim kupuje się konsole) niestety mogą jedynie zesniffować go WireSharkiem, przepuszczając przez własny proxy z ustaloną, aktualnie używaną przez Sony Entertainment Network xpassphrase (o ile jest znana, Sony ją cyklicznie zmienia) i stosownym certyfikatem SSL wydłubanym z konsoli. Nie zamierzam tego opisywać, więc niestety w tym przypadku odsyłam do anglojęzycznego poradnika (punkty 2-10).

1. Zainstaluj i uruchom multiMAN Cobra Manager, przejdź do System Information i zapisz sobie gdzieś wyświetlony IDPS.2. Włącz teraz multiMAN OS, czyli manager plików i podejrzyj numer użytkownika w "dev_hdd0/home/". Jeśli Twoje konto znajduje się w "dev_hdd0/home/00000077/" to znaczy, że Twój numer to "00000077". Również sobie go zapisz.


Ten artykuł komentowano 3 razy. Zobacz komentarze.