Konsole

Strona g��wna

 

Spis treściJak rozpoznać oryginalny nośnik?

PSX / PS2Sony Playstation

Oryginalne płyty są tylko i wyłącznie w kolorze czarnym (uzyskany dzięki powleczeniu teflonem). Należy jednak uważać, ponieważ od przeszło kilku lat na rynku są dostępne również CD-R (Phthalo Cyanine) z pigmentem czarnym, które na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią w stosunku od swych "ROM-owych braci". Poza bardziej zintensyfikowaną czernią, "Sony'owskie" płyty posiadają małą gwiazdkę (nie zawsze) i numerki IFPIxxxx przy otworze na trzpień.

Każda wydana gra na PSXa (PSOne) wytłoczona jest na CD-ROM. Może się składać z jednego lub kilku tracków: pierwszy zawsze jest data (mode2 - często zawiera dane subkanałowe), pozostałe CDDA. System plików CDFS.

Sony Playstation 2

Możemy się spotkać z trzema rodzajami nośników CD-ROM i DVDROM (SL) i DVD-ROM (DL). Obecnie rzadko która gra jest wydawana (jeśli w ogóle) na CD, dawniej kiedy DVD były jeszcze drogie, a gry niewiele ważyły była to powszechna praktyka (vide Quake III Arena, Tekken Tag Tournament, REZ czy choćby ICO).

CD-ROM :

Płyty o charakterystycznym, intensywnym, granatowym odcieniu i połysku lekko wpadającym w fiolet. CD-R są zdecydowanie bledsze, zaś pirackie tłoki "białe".

Kompilacja jest identyczna jak w przypadku PSXa.
DVD-ROM (SL/DL) :

Bardzo łatwo je rozpoznać. Oryginalne posiadają hologramy z napisem Playstation 2 i loga PSXa wokół wewnętrznej części płyty jak i w jej strukturze (po kilka dookoła).

Kompilacja to zwykły UDF/ISO na CDFS.


Swap Magic (CD/DVD) :

Nie wiem jak pozostałe bootcd/cheat device (czyli nielicencjonowane przez Sony oprogramowanie), ale SM posiada dość specyficznie wytłoczone nośniki, na których da się dostrzec charakterystyczne "koła" dookoła całego nośnika.
Komentarze


Komentarze sa dostepne tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow (jezeli masz konto na forum wystarczy sie zalogowac). Jezeli nie, zarejestruj sie (rejestracja jest darmowa).
Nazwa uzytkownika:
Haslo: