Konfiguracja sieci domowej
Konfiguracja Routera (część 2)
DHCP i przydzielanie stałych IP
Aby nie mordować się z ręcznym przydzielaniem adresów IP, bramek, maski itd. polecam włączyć w routerze DHCP, ponadto dla każdej z konsol wydzielić jeden adres, który zawsze będzie stały w Twojej sieci lokalnej (dlaczego, o tym za chwilę).
Przejdź do "Setup" -> "LAN Setup" i zaznacz opcję "DHCP Server". Od tej chwili router sam będzie przydzielać adresy wszystkim urządzeniom w sieci lokalnej. Dla konsol należy wybrać sobie jeden adres, różny od adresu routera, czyli w moim przypadku z zakresu od 192.168.1.2 do 192.168.1.254 (np. 192.168.1.10 jak na poniższym przykładzie). Wpisać go w stosowne pole, razem z adresem MAC konsoli i dodać do listy. Jeśli masz więcej niż jedną konsolę, trzeba to powtórzyć dla każdej z nich z osobna (ponieważ każda ma inny adres MAC). Jeśli jednocześnie domownicy używają kilku konsol na raz to trzeba nadać im różne adresy IP.
DMZ i Firewall
Aby zwiększyć liczbę hostów, z którymi możesz się połączyć podczas potyczek online polecam przenieść konsole do DMZ. Teoretycznie lepszym rozwiązaniem jest Triggering Port Forwarding lub UPnP - drugiego nigdy nie udało mi się zmusić do działania z PS3, a w przypadku pierwszego należy ręcznie przydzielić dla IP konsoli określone porty TCP/UDP (te które powinny być otwarte i te mapowane), zależnie od usług z których chcesz korzystać. W przypadku konsol Microsoftu, można tą informację znaleźć na ich stronie internetowej, w przypadku konsol Sony i gier które używają serwerów z poza PSN, numerów tych portów trzeba dokopywać się samemu na np. forach internetowych. Wg. mnie jest to zbyt uciążliwe i nie widzę żadnych wad w przydzielaniu konsol do DMZ.
Przejdź do menu "Advanced" -> "Firewall & DMZ", zaznacz opcję "Enable DMZ" i wpisz adres IP konsoli. W ustawieniach Firewalla wystarczą "DoS Protection" i "Port Scan Protection".
Zmiana hasła dostępowego
Na koniec pozostała jeszcze jedna obowiązkowa zmiana: domyślne hasło administratora routera (nawet pomimo faktu, że i tak większość posiada chińskie backdoory...).
W menu "Maintenance" -> "Password", wpisz swoje nowe hasło (zasady tworzenia takie same jak przy PSK opisane stronę wcześniej). Jeśli firmware Twojego routera pozwala na zmianę loginu, ten też warto zmienić. Jeśli na Twój router można wgrać jakiś nieoficjalny, sprawdzony fw o otwartym kodzie to też polecam zmienić.
Ten artykuł komentowano 15 razy. Zobacz komentarze.