Konfiguracja sieci domowej
Konfiguracja Routera (część 1)
Mając już spisane adresy MAC wszystkich kart sieciowych z komputerów i konsol, możesz zabrać się za zmianę ustawień w routerze. Jeśli łączysz się z routerem przez Wi-Fi to na czas konfiguracji podłącz kabel sieciowy (sprawdź więc zawczasu czy możesz w ten sposób nawiązać połączenie z routerem).
Uruchom przeglądarkę internetową i wpisz na pasku adresowym IP przydzielone Twojemu routerowi. Najczęściej, domyślnym adresem jest 192.168.1.1. Informacja ta zawsze zawarta jest w instrukcji obsługi danego routera, więc w razie czego odsyłam do jej lektury.
Powinno pojawić się okienko z pytaniem o login i hasło do routera (najczęściej domyślnymi są: admin). Podobnie jak w przypadku adresu, informacja taka powinna znajdować się w instrukcji obsługi. Jeśli je poprawnie wpisujesz, a mimo to przeglądarka wyświetla błąd 401 oznacza to, że ktoś Ci je zmienił i jedynym sposobem jest zresetowanie ustawień routera (przytrzymać kilka sekund stosowny przycisk lub włożyć kawałek drutu to dziurki). Wiąże się to oczywiście z ponowną konfiguracją połączenia internetowego itd.
Konfiguracja Access Pointa
Po dostaniu się do panelu, odszukaj zakładki odpowiedzialnej za ustawienia Wi-Fi ("Setup" -> "Wireless Setup"). Włącz Access Point ("Enable Wireless") i wpisz SSID (jakikolwiek, będzie to identyfikator Twojej sieci). Ustaw protokół na WPA2-PSK (zaznacz też "Enable WPA2 Pre-authentication") i co niezwykle ważne - bardzo silne hasło ("Pre-Shared Key"). Najlepiej składające się z dużych i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Hasło powinno być jak najdłuższe i NIE układające się w żaden prosty ciąg liczb/znaków (czyli NIE w stylu: QWERTY, zaq12wsx, 0987654321, zosia84, pies_sąsiadki itp.). Pozostałe pozostaw domyślne.
Uwaga: Firmware PSP (z chwilą kiedy to piszę, najnowsza wersja to 6.60) nie obsługuje WPA2... Jeśli więc masz zamiar łączyć się z internetem na tej konsoli ustaw WPA (który niestety znacznie łatwiej złamać).
Opcje dodatkowe
Przejdź teraz do menu "Advanced" -> "Advanced Wireless". Jeśli nie chcesz aby identyfikator sieci pojawiał się na liście dostępnych sieci bezprzewodowych w okolicy, warto włączyć opcję ukrywania SSID ("Hidden SSID"). Konsekwencja tego jest taka, że przy skanowaniu sieci przez np. systemy operacyjne konsol taka sieć nie zostanie wykryta, dlatego trzeba na nich SSID zawsze wpisywać ręcznie. Nie sądzę, aby była to jakakolwiek niedogodność skoro i tak całe połączenie ustawiasz samemu.
Jeśli chcesz aby sygnał nie wychodził za bardzo poza ściany mieszkania, a przy tym aby wszystkie Twoje konsole i komputery nie zrywały połączenia, warto ograniczyć jego siłę. W moim przypadku jest to 25%, ale wartość trzeba dobrać sobie indywidualnie zaczynając od najmniejszej możliwej, zależnie od odległości AP od odbiornika, grubości i ilości ścian po drodze itd. W przypadku kiedy dodatkowo używasz urządzeń na Bluetooth, potrzebny będzie silniejszy sygnał (pewien zakres częstotliwości Wi-Fi i BT mają wspólny) lub zmiana kanału.
Filtrowanie adresów MAC
Opcje te znajdują się w menu "Advanced" -> "Advanced Wireless". Zaznacz "Access List", "Enable Access List" i "Allow in the list, Deny others". W polu "MAC Adress" wpisz wcześniej sczytanie adresy kart sieciowych i dodaj je do tabeli. Dzięki filtrowaniu adresów MAC, teoretycznie żaden komputer lub konsola z innym adresem MAC niż dozwolony nie będzie mógł połączyć się z Twoją siecią. Teoretycznie każda karta sieciowa posiada unikalny adres MAC, w praktyce jednak wiele urządzeń (między innymi PS3) pozwala na permanentną zmianę MAC.
Ten artykuł komentowano 15 razy. Zobacz komentarze.