Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści



[PS2] Modchip FAQ

Zabezpieczenia, fixy i inne cuda na kiju



Wszyscy wiedzą, że ingerencja w jakikolwiek sposób w konsolę ponosi za sobą pewne ryzyko. Jakie? Jest to bardzo proste pytanie, a odpowiedź na nie jest jeszcze prostsza - uszkodzenie pewnych elementów na mobo (płycie głównej) naszej konsolki. Najczęściej „padom” ulegają lasery (element z oczywistych powodów najbardziej eksploatowany) oraz układy sterujące popularnie zwane driverami, wszystko to dzieje się gdy układ sterujący (driver) złapie „zwiechę” co doprowadza do palenia się laserka i/lub samego układu sterującego, dlatego stosuje się zabezpieczenia, aby wyeliminować ewentualne uszkodzenie ww. elementów.

Najbardziej awaryjną, sprawiającą najwięcej kłopotów i najmniej przemyślaną konstrukcją są modele od V12 włącznie - popularnie zwane slimami. W konsolach tych nie wystarczy zastosować 1 czy 2 zabezpieczeń, należy stosować co najmniej 4, a i tak nie mamy gwarancji, że konsola nam przetrzyma. Do modeli tych, zabezpieczenia powstawały szybciej niż rosną grzyby po deszczu. W miejscu tym chylę czoła ludziom od MATRIXa, Rippera, SlimFixa V4 (opracowany przez Polski serwis konsol 9fingers na podstawie zabezpieczenia COMSOFT FIX V4) za opracowanie fixa napięciowego (ripperfix), fixa wyłączającego konsolę, gdy układ sterujący złapie „zwiechę” czyli MECHACONa - MECHANICS CONTROLLER (matrix, slimfixv4) jak również fixa opracowanego przez SummeOne’a.

Poniżej zamieszczam główne i obowiązkowe zabezpieczenia stosowane w modelach V12 i V13.


SlimFix V4 (by 9fingers - zabezpieczenie obowiązkowe)

Układ SlimFix v4 został opracowany przez ludzi z serwisu 9fingers na podstawie zabezpieczenia COMSOFT. Głównym „sercem” zabezpieczenia jest mikrokontroler (PIC) w wersji SMD (do montażu powierzchniowego) z odpowiednim „wsadem” opracowanym przez Matrixa, a zoptymalizowanym przez 9fingers. Zabezpieczenie to, ma na celu wyłączenie konsoli "PSTwo" gdy układ sterujący pracą lasera tzw. driver RS2004FS zawiesi się. Poniżej zamieszczam szczegółowy opis działania: (opracowano na podstawie opisu 9fingers)
  • Po prawidłowym podłączeniu układu i włączeniu konsolki, PIC czeka 1s aż konsola „wystartuje” (w tym czasie dioda na zabezpieczeniu dwukrotnie zapali się i zgaśnie - układ aktywny).
  • Następnie PIC sprawdza czy sygnał INT jest aktywny (stan HIGH). Jeśli na linii INT mamy stan HIGH, układ przejdzie do wykonywania trybu (kodu) WATCHDOG; jeśli na linii INT nie będziemy mieli stanu HIGH, układ natychmiast wyłączy driver RS2004FS w związku z tym blokuje wysyłanie sygnałów do silniczka i do cewek w laserku ratując go przed uszkodzeniem.
  • Tryb WATCHDOG…Układ jest tak zaprogramowany, że sprawdza linie INT co 1ms. Jeśli sygnał na linii INT będzie miał niski stan (LOW) na czas około 50ms, układ natychmiast wstrzyma pracę drivera, jeśli sygnał na linii INT ze stanu LOW przejdzie w stan HIGH układ pozwoli driver’owi przejście w stan aktywny.Jeśli po upływie około 200ms stan na linii INT będzie nadal niski (LOW) oznacza to, że MECHANICS CONTROLLER jest w stanie zawieszenia, układ automatycznie wyłączy PS2two do trybu Stand-By.



SummeOne Fix (obowiązkowe zabezpieczenie)

Zabezpieczenie oparte na rezystorku. Bardzo proste, ale za to skuteczne zabezpieczenie cewki trakingu. Wartości rezystorów obliczył SummeOne. Dla rezystorów 683, 01D stosujemy rezystor 2k, dla rezystorów 303 stosujemy rezystor 560 ohm. Najlepiej stosować jest rezystor SMD 0805. Nie stosujemy limitera cewki focus, gdyż utrudnia odczyt danych z CD/DVD i niepotrzebnie nagrzewa cewki lasera.



RipperFix (obowiązkowe zabezpieczenie)

// uzupełnić!
Opracowano na podstawie opisu ripperfix (V12DeadSyndrome)



MatrixFix (obowiązkowe zabezpieczenie jeśli nie chcesz stosować SlimFixa v4)

// uzupełnić!
Opracowano na podstawie opisu ripperfix (V12DeadSyndrome)



Diody (opcjonalnie)



Zabezpieczenie oparte na diodach Zenera 1n4148. Jedne z pierwszych fixów jakie były dedykowane dla pstwo. Zadaniem tego układu ma być ochrona cewki trackingu przed spaleniem, gdy konsola będzie w stanie zawieszenia. Zabezpieczenie to, wbrew panującej opinii, która mówi, że należy stosować w każdym modelu płyty głównej, powinno być stosowane wówczas, gdy wartości rezystorów na trackingu wynoszą 303.

UWAGA: Zabezpieczenie to jest nieskuteczne, gdy wartość rezystorów wynosi 683 lub 01D wówczas należy stosować zabezpieczenie Sumeone !!!



VanDrunen (opcjonalnie)



// uzupełnić!
Opracowano na podstawie vanDrunen.net


Komentarze


Komentarze sa dostepne tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow (jezeli masz konto na forum wystarczy sie zalogowac). Jezeli nie, zarejestruj sie (rejestracja jest darmowa).
Nazwa uzytkownika:
Haslo: