Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] Modchip FAQ

WstępArtykuł ten, który właśnie czytacie, dotyczyć będzie jak sama nazwa wskazuje, popularnego w naszym kraju jak i za granicą „modingu” konsol PS2. Innymi słowy: przerabianiu tak, aby działały kopie zapasowe naszych oryginalnych gier (jak wiadomo w naszym „kochanym” państwie zarobki są wschodnie, a ceny zachodnie i mało kto może sobie pozwolić na wydatek rzędu 160 - 230 zeta na ponowny zakup tej samej gry, tylko dlatego, że zniszczył nam się nośnik i już nasza konsola go „nie łyka”). Oczywiście jak już zdecydowaliśmy się przerobić naszą kochaną „czarnulę” tak, aby czytała kopie zapasowe, nasuwa się nam na usta sporo pytań: Jaki modchip zastosować ? Który będzie lepszy ? Czy po przeróbce naszego cacka wszystko będzie dobrze, czy nie padnie ? Skąd wziąć schemat ? Jaki mam model konsoli ? Jakie zabezpieczenie zastosować ? Dlaczego moja konsola odmawia posłuszeństwa ? Czy mój dysk twardy będzie współpracował z konsolą ? Jak rozpoznać jaki modchip jest użyty w mojej konsoli ? I wreszcie moje ulubione pytanko, które niektórzy klienci mi zadają: co to jest ten MODCHIP ? Tak więc do dzieła i życzę miłej lektury. Oczywiście wszelkie sugestie i uwagi są mile widziane (proszę tylko o zachowanie kultury).

Poniżej krótki FAQ z (jak sama nazwa wskazuje) najczęściej zadawanymi pytaniami:Podstawowe informacje
 • Co to właściwie jest ten mod-chip ?
  Modchip jest to nic innego (bardzo proste i łopatologiczne wyjaśnienie) jak układ scalony osadzony na płytce PCB (pot. płytka drukowana), który jest wyposażony (zaprogramowany zazwyczaj przez producenta) w odpowiedni soft (oprogramowanie) umożliwiający odpalenie kopii zapasowej na naszej konsolce (inaczej mówiąc: ominięcie sprawdzania przez układy naszej konsoli kluczy i ATIP/ADIPów płyt (w dużym uproszczeniu)). Oczywiście umieszczenie samego układu nic nam nie da, dlatego na płytce umieszcza się różnego rodzaju kondensatory, rezystory, diody, itp., jak również odpowiednie wejścia / wyjścia, przez które łączymy naszego chipa z konsolą.

 • Po co mi mod-chip ?
  Dzięki niemu mamy możliwość uruchomienia dowolnego programu, gry z innego regionu niż jest konsola i kopii oryginalnej gry

 • Czy tracę gwarancję ?
  I tak i nie. Autoryzowane serwisy nie przyjmą konsoli z zerwanymi plombami/stickerami. Jedynie gwarancję może wystawić sklep, w którym dokonana była modyfikacja.

 • Jak to działa ?
  Mod nie łamie żadnych zabezpieczeń, a jedynie je omija. Innymi słowy: oszukuje konsolę.

 • Czy ma jakieś znaczenie jaki model PS2 posiadam ?
  Kolosalne. Różne mod-chipy dedykowane są różnym modelom i różnie się je montuje. Więcej informacji na kolejnych stronach.

 • Czy to jest legalne ?
  Zależy od prawa panującego w danym państwie. Bogu dzięki, póki co w Polsce jeszcze tak.

 • Czy mod-chip niszczy laser w konsoli ?
  Mod jako taki, nie. Na stan napędu wpływa jakość nośników, których używamy. Jeśli będą niskiej jakości to długo się PS2 nie nacieszymy.

 • Czy mod-chip może w jakiś sposób uszkodzić mobo ?
  Jeśli zrobi się to nieumiejętnie przez brak doświadczenia z lutownicą, błędne rozpoznanie modelu PS2 etc, etc. to tak. W przypadku konsol od V10 wymagane są dodatkowe zabezpieczenia układu LA/BA. Bez nich ryzyko uszkodzenia ww. układów jest bardzo wysokie [!] Po więcej informacji zapraszam na kolejne strony.

 • Czy trzeba jakoś ustawić laser po montażu moda ?
  To zależy w jakim stanie jest laser. Jeśli jest na tyle słaby, aby nie odczytać CD/DVD-+R/RW, potrzebna jest kalibracja.

 • Który mod-chip kupić ?
  Zdecydowanie polecam te z górnej półki. W tym przypadku nie ma sensu oszczędzać. Im więcej funkcji, im lepiej wykonany tym bezpieczniej i większy jest nasz komfort.

 • Gdzie go można kupić ?
  W sklepach internetowych (np. bezpośrednio od producenta), aukcjach lub na giełdach komputerowych.

 • Co powinienem znaleźć w zestawie ?
  A to już zależy od moda. Niekiedy prócz samego układu można znaleźć kabelki, czasem płytę z progsami (vide H2O) itd.


Co można uruchomić - czyli zalety modchipów
 • Czy można na konsoli uruchomić homebrew ?
  Jak najbardziej tak. W przeciwieństwie do np. Swap Magica możemy uruchomić dowolną aplikację.

 • Czy mogę obejrzeć film DVD-Video, DivX/Xvid ?
  Tak, z tym że różne mody różnie odpalają DVD-Video (szczegóły na kolejnych stronach), a do *.avi itp. potrzebne są programy (żaden modchip "sam z siebie" nie odpali płyty z DivXem).

 • Czy można grać online na serwerach Central Station ?
  Można, ale tylko w przypadku jeśli nasz "kawałek krzemu" posiada opcję jego wyłączenia (potrzebny jest wówczas np. Swap Magic) lub sam się wyłącza po zabootowaniu kopii. W przeciwnym razie dostaniemy ban na ID konsoli.

 • Czy mając konsolę PAL mogę odpalić gry NTSC (i vice versa) ?
  Tak, jak najbardziej tak.

 • Czy mogę odpalić kopię na PSXa ?
  Tak, z tym że różne mody różnie je odpalają (sczegóły na kolejnych stronach)

 • Czy mogę odpalić kopię na CD/DVD+-R/RW (SL/DL) ?
  Jak najbardziej tak. Niestety nie każda PS2 radzi sobie z RW, +R lub DL

 • Czy mogę odpalić kopię DVD5/9 RIP?
  j.w.

 • Czy muszę gry jakoś patchować ?
  Nie, absolutnie nie. To nie jest Swap Magic :>

 • Czy gry odpala się przez jakiś bootCD ?
  Dawniej tak (np. AR2+Neo). Dzisiaj to czysta abstrakcjaKomentarze


Komentarze sa dostepne tylko dla zarejestrowanych uzytkownikow (jezeli masz konto na forum wystarczy sie zalogowac). Jezeli nie, zarejestruj sie (rejestracja jest darmowa).
Nazwa uzytkownika:
Haslo: