Konsole

Strona g��wna

 

Spis treści[PS2] BIN2CD/DVD - Jak nagrać programy, które nie są obrazami ?

SYSTEM.CNFSYSTEM.CNF jest czymś w rodzaju skryptu, którego poszukuje PS2. Sytuacja wygląda podobnie jak na PSXie (z tą jednak różnicą, że jest niezbędny i oczywiście różni się treścią). Jest zwykłym plikiem tekstowym ANSI (CRLF) i można go samemu ręcznie edytować. Wielkość liter w nazwie nie ma znaczenia ponieważ i tak odczytywany jest z tablicy ISO9660.

Pomimo faktu, że można go samemu modyfikować/napisać w dowolnym prostym edytorze tekstowym, przygotowałem prosty (czyt. toporny) programik, który przeprowadza krok po kroku użytkownika przez ten skomplikowany proces. ;)


CNF-Tool (Win32) (testowane na wersji 0.5.1)

Aplikacja nie została wyposażona w żaden mechanizm zabezpieczający przed głupotą użytkownika, dlatego po wciśnięciu czegokolwiek innego niż oczekiwana wartość/wartości, wystraszy nas błędem lub od razu się wyłączy.

1.) Po uruchomieniu programu przywita nas takie o to surowe menu. Interesuje nas SYSTEM.CNF dla PS2, więc wciskamy na klawiaturze dwójkę.


2.) Poniżej wyjaśnienie wszystkich opcji i wartość, którą przyjmuje program w odpowiedzi:

 • Program name
  Wpisujemy nazwę programu. Co bardzo ważne, BEZ rozszerzenia pliku (czyli bez *.elf).

 • Launch from
  Czyli z jakiego medium uruchamiamy program. Oczywiście sensownie jest wybrać CD/DVD. Możliwość wyboru z dysku to bardziej ciekawostka pod kątem gier z kanałów na PSBBN. Adekwatnie do wyboru: 1 - płyta CD/DVD lub 2 - HDD.

 • Driver
  Sterownik, zawsze podajemy 1.00.

 • Region
  w gruncie rzeczy bez znaczenia - i tak to program determinuje w jakim trybie zostanie uruchomiony. Wybieramy 1 dla PAL lub 2 dla NTSC/U i NTSC/J.
Pozostałe opcje to ciekawostki i nie ma potrzeby wpisywania ich do pliku.
 • Do you want dnasboot
  DNASBOOT2 to ścieżka do obrazu IOP na dysku twardym. Osobiście nigdy z tym nie miałem do czynienia - jest jednak taka opcja w dokumentacji, widziałem też część obrazu dysku z partycji z grą z PSXa (wówczas należy też wybrać nośnik: HDD, zamiast CD/DVD). Stąd jej obecność w moim programie. Na pytanie odpowiadamy wciskając Y (tak) lub N (nie)

  Jeśli odpowiedzieliśmy na pytanie twierdząco należy podać nazwę programu/gry.

 • Do you want hdd initalize
  HDDUNITPOWER obecny jest w np. Resident Evil 2 Outbreak i niektórych sieciowych grach.


Po przebrnięciu przez wszystkie opcje, program wczyta utworzony SYSTEM.CNF (w katalogu z programem) i wyświetli na czerwono jego zawartość. Na obrazku poniżej przykład standardowego, poprawnego pliku. W przypadku gier zamiast nazwy programu (w przykładzie poniżej: BOOT) trzeba podać nazwę pliku licencyjnego np. SCES_123.45.Ten artykuł komentowano 2 razy. Zobacz komentarze.