Konsole

Strona g��wna

 

Spis treściKonfiguracja sieci domowej

WstępNiniejszy przewodnik kieruję do początkujących osób, które chciałyby samodzielnie skonfigurować w miarę bezpieczną bezprzewodową sieć w zaciszu swojego domu.


Po co zaprzątać sobie głowę zabezpieczaniem swojej sieci lokalnej? Jeśli nie jesteś zwolennikiem idei: "darmowy Internet dla sąsiadów" to choćby po to aby nikt nie ograniczał przepustowości Twojego łącza ściągając peta bajty "filmów przyrodniczych", nielegalnych materiałów etc. Sposób w jaki proponuję konfigurację sieci zapewnia absolutne minimum bezpieczeństwa jakie należy sobie zapewnić - minimum, które potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnego włamywacza który prawdopodobnie poszuka sobie innej ofiary. Gwarancji na to, że nikt Ci się nie włamie oczywiście nie masz i nigdy mieć nie będziesz. Niestety.

W opisie celowo pominąłem konfigurację połączenia internetowego ponieważ uznałem to za całkowicie zbędne (uzależnione jest od rodzaju usługi providera internetowego), a skupiłem się jedynie na konfiguracji Wi-Fi i dodatkowych ustawień zwiększających bezpieczeństwo sieci domowej. Poradnik oparłem na jedynym routerze jaki posiadam - na D-Link DSL-G624T - nie gwarantuję że opisywane przeze mnie opcje będą dostępne w każdym routerze jaki można kupić, (szczególnie tych budżetowych), ani tym bardziej że będą dokładnie tak samo nazwane i w tym samym miejscu. Jeśli masz inny model będziesz musiał wykazać się odrobiną wyobraźni i własnej inwencji (zalecam też ustawienie języka angielskiego, ponieważ tłumacze nie zawsze mają pojęcie co tłumaczą ;)). W razie problemów zawsze możesz skorzystać z naszego forum dyskusyjnego lub zapytać w komentarzu pod artykułem.


Spis treści:


Podziękowania:

M@Xowi za pomoc w przygotowaniu stron (zrzuty ekranu) poświęconych OS X i iOS.

Ten artykuł komentowano 15 razy. Zobacz komentarze.