Jak już pewnie wiesz, lasery w konsolach PlayStation 2 są dość słabej jakości. Oczywiście, zdarzają się miłe niespodzianki w postaci laserów działających przez kilka lat, ale jest to zjawisko dość rzadkie (głównie ze względu na sposób użytkowania i brak wiedzy użytkownika - słabej jakości płytki, złe wypalenia, brak zabezpieczeń lasera/sterownika). Najczęściej w trakcie życia konsoli konieczne będzie wymienienie lasera dwu lub nawet trzykrotnie. Przy wymianie trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy. Najlepiej, aby model zakupionego lasera zgadzał się z modelem wcześniej zainstalowanym. Dlaczego? Otóż różne modele PS2 posiadają w części EEPROMu różne dane kalibracyjne dla zainstalowanych w nich modeli laserów oraz ich sterowników. Tak więc konsola V4 na układzie BA5815 z laserem KHS400b posiada dane kalibracyjne właśnie dla tego konkretnego zestawu. Po włożeniu innego lasera niż oryginalny, skutki mogą być bardzo różne. Począwszy od długiego czasu rozpoznawania płyty, poprzez "klikanie" i ogólnie słaby odczyt, problemy z czytaniem konkretnego nośnika (DVD-R, DVD+R/ROM, CD-R/ROM) aż do całkowitej niemożności przeczytania jakiegokolwiek medium.
Czy należy wpadać w panikę, jeśli nie możemy znaleźć typu lasera identycznego z wcześniej zainstalowanym (ten problem dotyczy w szczególności modeli < V10)? Nic z tych rzeczy! Z pomocą przyjdzie program Lens Changer. Przy pomocy tej małej, ale jakże pomocnej aplikacji, możemy bez kłopotu przeprogramować EEPROM naszej konsoli, tym samym zmuszając ją do bezproblemowej współpracy z nowym typem lasera.
Tutorial opiera się na wersji 1.0 beta6 - nie pomylić przypadkiem z v0.6 beta1, które też są dostępne w sieci.
! UWAGA !
Musisz mieć możliwość uruchomienia programów, więc konieczny jest modchip z DEV1/DEV2 (lub inną możliwością odpalenia aplikacji bez użycia lasera), ewentualnie napęd odczytujący (chociażby najsłabiej) płytki CD lub DVD. Dlatego też, jeśli nie masz odpowiedniego modchipa, a nie wiesz jakie objawy spowoduje wymiana lasera na inny, dokonaj przeprogramowania eepromu na starym laserze (jeśli w ogóle nadaje się jeszcze do użytku). W większości przypadków jednak po wymianie lasera na inny będzie możliwe uruchomienie programu z co najmniej jednego medium (najczęściej płyty CD).
Program ten współpracuje ze wszystkimi modelami "grubasków" oraz konsolami typu Slim, zawierającymi kontroler RS200 (czyli modele do 7500x) - możliwe jest, że działać będzie także z nowszymi, ale osobiście nigdy tego nie przetestowałem (przetestowałeś? daj mi znać! wykonamy odpowiednie modyfikacje w tutorialu i uwzględnimy Ciebie w liście płac).
Polecam także po zmianie modelu lasera przeprogramować eeprom nawet, jeśli na pozór wszystko działa w porządku - nie zrobienie tego może spowodować zbyt szybkie zużycie lasera lub w ekstremalnych przypadkach, uszkodzenie sterownika. Najważniejszy jest driver i model lasera, cała reszta się nie liczy (więc jeżeli jakimś cudem masz w konsoli inny sterownik niż powinieneś, to trzeba wybrać konsolę, w której domyślnie jest właśnie taki sterownik).
Żelazne zasady:
Zawsze posiadaj backup oryginalnej kalibracji.
NIE wyłączaj konsoli w trakcie programowania (niektóre czynności zajmują nawet kilkanaście sekund).
Przed wczytaniem, NIE edytuj obrazu EEPROMu (chyba, że wiesz co robisz!).
NIE wczytuj obrazu EEPROMu z innego modelu konsoli (nie powinno się nic uszkodzić, ale możesz nie mieć już później możliwości skorzystania z lasera).
przeczytaj wszystko dwa razy, zanim podejmiesz działanie.